MERHABA ARKADAŞLARIM, SEVGİLİ HOCALARIM.
BUGÜN 21. DÖNEM ÇOCUK MECLİSİ’NİN SON GENEL KURUL TOPLANTISINI YAPIYORUZ. AYNI ZAMANDA BUGÜN BENİM DE SON TOPLANTIM. ÖNCELİKLE SİZE 20. DÖNEMDE ÇOCUK MECLİSİ’NE NASIL KATILDIĞIMI ve NELER YAŞADIĞIMI ANLATMAK İSTİYORUM.

ENİŞTEMİN EVİNDEN GELİRKEN YOLDA ÇOCUK MECLİSİ’NİN 20. DÖNEM
TANITIM AFİŞİNİ GÖRDÜM. ZATEN BÖYLE ŞEYLERLE İLGİLİYDİM. ARAŞTIRDIM ve ÇOCUK MECLİSİ’NE ULAŞTIM. ANNEM ve BABAMLA KONUŞTUM. KARAR VERDİK. ÇOCUK MECLİSİ’NE KATILMAMA İZİN VERMİŞLERDİ.

ÇOCUK MECLİSİ’NE İLK GELDİĞİMDE ÇOK HEYECANLIYDIM ve MUTLUYDUM. HEM SEÇİP, HEM DE SEÇİLECEKTİM. HERKES KAĞITLARA ADLARINI, SLOGANLARINI YAZMIŞTI. BEN ÖYLE ŞEYLER YAPMAMIŞTIM AMA UZUN BİR KONUŞMA METNİ HAZIRLAMIŞTIM. YANIMDA MAKAS, KAĞIT vs. GETİRMİŞTİM. KAĞITLARA İSMİMİ ve SLOGANIMI YAZDIM. OY TOPLAMAYA ÇALIŞIYORDUM. SONRA ÖMER USUL ve ABLASIYLA TANIŞTIM. YANIMDA BİR ARKADAŞIM DAHA VARDI. BİRAZ DAHA OY TOPLAMA ÇABALARINDAN ve KONUŞMA METNİMİ OKUDUKTAN SONRA MECLİSTEN ÇIKTIM. BİR HAFTA SONRA DAMLA HOCAMDAN ALDIĞIM HABERLE ASİL ÜYE OLARAK SEÇİLDİĞİMİ ÖĞRENDİM. ÇOK MUTLU OLDUM. ŞİMDİ SIRA BAŞKANLIK DİVANI’NA GİRMEK İÇİN YARIŞMAKTI. BEN BU KEZ, KONUŞMA METNİMİ BİRAZ DAHA GELİŞTİRDİM. ÖNCEKİ SEÇİMDEN TECRÜBEMLE PANKART HAZIRLAMIŞTIM; ÇOCUKLARLA ALAKALI ŞİİRLER, SLOGANLAR YAZMIŞTIM. ASLINDA DAHA İYİ BİR BAŞARI ELDE EDEBİLİRDİM AMA HATAM, SEÇİME GEÇ GELMEKTİ.
ÇÜNKÜ BEN GELDİĞİMDE HERKES OYLARINI TOPLAMIŞ, PANKARTLARINI ASMIŞTI. KEŞKE GEÇ KALMASAYDIM DİYORDUM. AMA YİNE DE BİR DENEYİM OLDU. MAALESEF BAŞKANLIĞI KAZANAMADIM; AMA OLSUN. KOMİSYON TOPLANTILARINDA BİR GÖREV ALIRIM DİYE DÜŞÜNDÜM. KOMİSYONUMUZUN BAŞKAN YARDIMCISI VE KATILIMICLIĞIMLA, EN ETKİLİ ÜYELERİNDEN BİRİ OLDUM. EN SON KOMİSYON TOPLANTIMIZ DA ÇOK GÜZELDİ.

21. DÖNEM ASİL ÜYELİK SEÇİMLERİNE İSE DAHA HAZIRLIKLI GELDİM.
DAHA PROFESYONEL BİR KONUŞMA ve PANKART HAZIRLAMIŞTIM. ALLAH HER ŞEYİ HAKKINA GÖRE VERİR. YANİ BEN BU SEÇİMDE DAHA ÇOK UĞRAŞTIĞIM İÇİN ALLAH BANA DAHA ÇOK BAŞARI VERDİ. BAŞKANLIK DİVANI SEÇİMİN’E A3 PANKARTLARLA, KONUŞMA METNİYLE DAHA ERKENDEN GELDİM. ÇÜNKÜ HERKESİN PANKARTLARINDAN YER KALMIYORDU. ÖNCEKİ SEÇİMDEKİ HATAYI YAPMADIM. ÇOK ÇABALADIM, UĞRAŞTIM ve BAŞKANLIK İÇİN İLK 15 AÇIKLANDIĞINDA BENİM DE İSMİM OKUNDU. İLK 15 TEKRAR KONUŞMA YAPACAKTI. HEYECANDAN NE YAPACAĞIMI BİLMİYORDUM. TEKRAR BİR KONUŞMA YAPABİLDİM; SONRA BİR OYLAMA DAHA OLDU. BAŞKANLIK DİVANI’NDA YER ALAMADIM AMA ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU’NDA BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİM. VE 21. DÖNEMİ, 20. DÖNEM’den DAHA İYİ BİR ŞEKİLDE BİTİRDİM. ŞÜKÜRLER OLSUN.
ÇOCUK MECLİSİ TAM BİR DEMOKRASİ OKULU.
BÜTÜN ÇOCUKLARIN BURAYA GELİP ANKARA’DA ALINAN KARARLARDA SÖZ SAHİBİ OLMA HAKKI VAR. ÇÜNKÜ ONLAR BAŞKENTİN ÇOCUKLARI.

BURASI SIKICI, BUNALTICI, TAMAMEN BÜROKRATİK HAVASI OLAN BİR YER DEĞİL. BURASI EĞLENCELİ, BİLGİLENDİRİCİ BİR MECLİS VE MECLİSİN TÜM ÇALIŞMALARI YALNIZCA TOPLANTILARLA DEĞİL, ETKİNLİKLERLE DE GEÇİYOR. TRAFİK DENETİMLERİ, MÜZE GEZİLERİ, MAKAM ZİYARETLERİ, ANMA VE KUTLAMA PROGRAMLARI İLE BURASI, TÜRKİYE’DEKİ KENDİNE AİT BİNASI OLAN İLK VE EN ETKİLİ ÇOCUK MECLİSİ.
BURAYI AÇTIĞI İÇİN SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZ MELİH GÖKÇEK’E TEŞEKKÜR EDERİM. AYRICA BANA YARDIMCI OLAN KOMİSYON ARKADAŞLARIMA, ÇOCUK HAKLARI KOMİSYON REHBERİ ve İDARECİLERİMİZDEN SAYIN DAMLA ANTER’E, BİZİ KOMİSYONUNA MİSAFİR EDEN MERAL ELMAS ÖĞRETMENİME VE BÜTÜN ÇOCUK MECLİSİ’NE, BİRLİKTE OLDUĞUMUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
ALLAH’A EMANET OLUN.

EYÜP MİTHAT AÇIKGÖZ
ÇOCUK HAKLARI KOMISYONU BAŞKAN YARDIMCISI


Çocuk Meclisi bana öncelikle, sorumluluklarımı yerine getirmeyi öğretti
Kararlarımı aniden değil, sonuçlarını düşünerek alıyorum artık. Ben de çevremizdeki problemlere çözüm getirmeyi düşünür hale geldim. “Düşünüyorum; öyleyse varım” diyebilmeyi, çocuk haklarını, haksızlığa uğradığım durumlarda haklarımızı hatırlatmayı, sorunları bu yollar çözmeyi öğretti Çocuk Meclisi bana… Çocuk Meclisi deneyimini tüm çocukların tatmasını isterim; burada bir aile ortamı var. Çocukların burada kendilerinin başka bir insan olduğunu fark edeceklerini beltir, başta komisyon öğretmenim Sayın Emel ÇINAR olmak üzere, emeği geçen tüm öğretmenlerime teşekkür ediyorum.

ERDEM ÖZGELEN- SPOR KOMİSYONU


Çocuk Meclisi’nde bir sene daha bitti. Tutkuyla, heyecanla geziler yapıyor; toplantılara katılıyor, kararlar alıyor, hem bilgileniyor, hem de eğleniyorduk. Daha önce görmediğimiz büyüklerimizi ziyaret ediyor, onlarla tanışma, sorular sorarak yeni bilgiler öğrenme fırsatı elde ediyorduk. Ben Çocuk Meclisi’ne katılalı daha aktif olduğumu gözlüyorum ve Meclis’e katıldığım için hiç pişman olmadım. Meclis’te emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

CEREN HIZLI - 2. KÂTİP ÜYE


Çocuk Meclisini ilk duyduğumda çok ilgimi çekmişti. Internet’ten araştırdım ve ben de katılmaya karar verdim. Başvurdum ve seçildim. Benim için büyük bir heyecandı. İlk geldiğim gün çok çekingendim. Ama çok çabuk alıştım. Burada tanıdığım hocalarımı ve arkadaşlarımı çok sevdim. Kendi fikirlerim olan önergelerimi sundum. Bilmediğim yerleri gördüm. Değişik faaliyetlere katıldım. Kendime olan özgüvenim gelişti. Çocuk Meclisinde geçirdiğim günlerimi ömür boyu unutmayacağım. Bu deneyimi bütün çocuklara tavsiye ederim. CİHAT

KARAASLAN - KÜLTÜR SANAT KOMISYONU


ÇOCUK MECLİSİ bana arkadaşlıklar kazandırdı. Burada hem eğlendim, hem öğrendim. Mecliste gezilere, ziyaretlere ve seminerlere katıldığım için çok mutluyum. Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e bize bu meclisi hediye ettiği için tekrar teşekkür ederim. Ve bütün öğretmenlere emekleri için teşekkürler.

MEHMET KAYA - KÜLTÜR SANAT KOMİSYONU


Dönem boyunca en çok ziyaret ettiğim ve sevdiğim komisyon Kültür Sanat Komisyonu; Selvihan Hocamıza ve bana bir komisyon üyesiymişim gibi davranan tüm komisyon üyelerine çok teşekkür ediyorum. Dört bir köşede asılı resimler, yazılar, ortada duran masada değerli meclis üyeleri ve biricik öğretmeni ile o yer, kültür sanat komisyonu…
Hani herkesin kafasında bir düşünce vardır; “resmiyet” ya da “toplantı” kelimesi ile alakalı tüm düşüncelerden uzak, eğlencesi ve yarışmalarıyla meşhur kültür sanat komisyonu… Tabi eminim diğer komisyonlar da eğlencelidir ancak bu komisyonda her saniye her dakika neşe ve eğlence var. Hepinize saygılarımı sunuyorum.

MERVE ERDOĞAN – 2. BAŞKAN YARDIMCISI - BAŞKANLIK DİVANI


Aslında Çocuk Meclisinin bana kazandırdıklarını yazsam roman olur ve bu yüzden sadece çok az bir miktarını yazacağım. . En önemlisi, Meclis, hem eğlendirip hem de bilgilendiriyor; yeni arkadaşlıklar kazandırıyor. İlk önce Sayın Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e, sonra da öğretmenlerime teşekkür ediyorum

TAHA UÇAR - KÜLTÜR SANAT KOMİSYONU


Ben buraya ilk geldiğim de kendimi buraya çok yabancı hissediyordum. Ama şimdi herkesle tanıştım. Çoğu üyeyle arkadaş oldum. Kendimi burada çok geliştirdim. Kendimi iyi ifade etmeyi öğrendim. Kısacası fazlası var, azı yok.

UĞUR VAROL- SPOR KOMISYONU


Çocuk Meclisi bana, bilmediğim bilgileri verdi. Mesela çocuk haklarının birçoğunu öğrendim. Bir sürü arkadaşım oldu. Öğretmenlerimiz de çok iyiler, burada çok güzel anlar, çok heyecanlı duygular yaşadım. Gideceğim için çok üzgünüm, inşallah yine gelirim.

ŞULE SOYAT- SPOR KOMISYONU


Ben ÇOCUK MECLİSİ’ni çok sevdim. Beni hem bilgilendirdi, hem eğlendirdi. Hem de arkadaş çevremi geliştirdi. Öğretmenimi çok sevdim. Hiç gitmediğim yerlere gittim. Bu yerler her çocuğun gitmesi gereken yerlerdir. Ve, bize bu fırsatı tanıyan Belediye Başkanımıza Çok teşekkürler.

TUANA ILGIN ÇAKIR- KÜLTÜR SANAT KOMİSYONU


ÇOCUK MECLİSİ bize en önce, hak ve özgürlüklerimizi öğretti. Arkadaşlarımla daha fazla sosyalleştim, daha zeki bir birey oldum. Ayrıca sadece bunlar da değil. Yeni arkadaşlıklar kurdum. Buraya üye olup seçildiğim için çok mutluyum. Burayı kuran, emek harcayan herkese teşekkürler ediyorum. Umarım 22. Dönem’de de Çocuk Meclisine katılma fırsatı bulurum.

EMİR OSMAN ORAN - ÇEVRE SAĞLIK KOMISYONU


Ben iki yıldır meclise geliyorum. Burada özgüvenim yerine geldi. Ve çocuk olarak pek çok hakkım olduğunu burada öğrendim. Artık ben de haklarımı savunabiliyor ve toplum içerisinde çocuklara yapılan iyi veya kötü olaylara müdahale edebiliyorum. Komisyonum, öğretmenim Emel Hanım ve arkadaşlarımla çok sıcak bir ortamdı. Hepimiz birbirimizin düşüncelerine saygı duyuyor, çeşitli konular üzerinde tartışıyorduk. Kısacası iyi ki meclise gelmişim.

FATMA ZEHRA AYAKLI - ÇEVRE SAĞLIK KOMİSYONU


ÇOCUK MECLİSİNİ çok sevdim. Burada yeni şeyler öğrendim. En çok da, çocuk da olsak haklarımız olduğunu öğrendik. Birçok faydalı gezilere katıldık. Bilgilendik, eğlendik. 22. Dönem de yine çocuk meclisinde bulunmak isterim.

HİLAL MERCAN – EĞİTİM KOMİSYONUÇOCUK MECLİSİ’ne katıldığım için çok mutluyum. Bir çocuk olarak haklarım neler öğrendim. Meclis’te çocuklara ait haklarımızın olduğunu ve çalışmalarımızın da bu haklarımızla da alakalı olduğunu öğrendim. Burada, önergeler hazırladık, okuduk; kendi fikrimizi savunmayı öğrendik. Herkese teşekkürler.

MELİKE NUR BİLİR – EĞİTİM KOMİSYONU


ÇOCUK MECLİSİ’nde farklı deneyimler kazandım. Burada çok güzel vakitler geçirdik. Çocuk haklarını ve haklarımızı savunmayı öğrendik. Önergeler hazırladık, tartıştık. Çeşitli yerlere geziler yaptık. Kısacası, güzel bir dönem geçirdik. Emeği geçen herkese teşekkürler ediyorum.

BÜŞRA NUR ÖZKAN- EĞİTİM KOMISYONU


Meclise ilk gün katıldığımdan beri çok fazla yeni tecrübeler,, yeni bilgiler edindim. Ve yeni arkadaşlıklarım oldu. Şu anki arkadaşımla mecliste tanıştık. Daha öne gitmediğim yerlere gidip yeni yerler öğrenmiş oldum. Farklı makamdan insanlarla tanışma fırsatı bulduk. Biz Başkanlık Divanı olarak girdiğimiz komisyonlarda çok güzel çalışmalara şahit olduk; biz de bu çalışmaların bazılarına dâhil olduk. Meclisi çok seviyorum. 

FATMANUR DAMLA ŞENTÜRK – I. BAŞKAN YRD-


Meclis’e Büyükşehir Belediyesinin Mamak Gençlik Merkezi’ndeki öğretmenlerimin tavsiyesi ile katıldım. Sorumluluklarımı bilen, kuralları önemseyen, başkalarının hakkına saygılı bir ailede yetiştim. Meclis çalışmaları gelecek hayatıma çok önemli katkı sağlayacak deneyimler kazandırdı. Bu deneyimlerin en önemlisi, halen ülkemizde doğru projeler ürettiğin zaman destekleyen sorumlu yöneticilerin varlığını bilmemdi. Ben bu deneyimleri mutlaka yaşantıma geçireceğim. Meclisin çok önemli katkıları ile devletimize faydalı bir birey olarak hizmet etmeme katkı sağlayacaktır. Meclis üyesi olarak daha dikkatli, daha duyarlı ve çözüm getirici bir bakış alışkanlığı kazanmam, meclisin kazandırdığı heyecanlandırıcı bir güçtür.

BURAK FATİH ÖZEN- BASIN YAYIN KOMİSYONU BAŞKANIÇOCUK MECLİSİ’ne katıldıktan sonra, düşünmeyi, kendimi ifade etmeyi öğrendim. Meclise gelmeden önce bilgisayar başında saatlerimi harcıyordum. Şimdi ise, ödevim olmadığında açmıyorum. Ve bir çocuk olarak kendi haklarımı çok daha iyi biliyorum. Bana yardımcı olan Sayın Damla Anter Tikriti öğretmenime ve Meclisimizi kuran Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’e teşekkür ediyorum.

KAAN TUVANÇ - ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU


Çocuk Meclisi; Çocukların boş zamanlarını değerlendirmeleri için çok iyi bir yol. Çocuklar burada, gerçekleşmesini istedikleri fikirlerini ortaya koyuyorlar. Bazen de yaşadıkları yerlerin eksiklerini dile getiriyorlar; dertlerini, sorunlu gördükleri konuları paylaşıp, hem rahatlıyorlar; hem de bu konularda kararlar alıyorlar. Ve de sosyalleşiyorlar.

MELDA CANYURT- EĞİTİM KOMİSYONU


İkinci yılımda ÇOCUK MECLİSİ benim için güzel bir tecrübe oldu; aynı zamanda hem eğlence hem de eğitim oldu. Kendimizi ifade edebilmek, çocuklar ve şehrimiz için önerilerde, isteklerde bulunabilmek, bizleri heyecanlandırdı ve gururlandırdı. Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e, bu meclisi biz Ankara çocuklarına armağan ettiği için tekrar tekrar teşekkürlerimi bildiririm. Yapmış olduğumuz geziler, ziyarette bulunduğumuz büyüklerimiz ve katıldığımız seminerler de çok eğitici oldu. Bizlerle ilgilenen İdarecimiz Fatma ÖKSÜZOĞLU’na ve Öğretmenim Selvihan TORAMAN’a teşekkürler.

AZRA KARAKAYA - KÜLTÜR SANAT KOMİSYONUBen ÇOCUK MECLİSİni çok seviyorum. Oradaki öğretmenler, görevliler ve Danışmada bulunan çalışanlar bana çok iyi davrandı. Özellikle Emel öğretmenim bana çok iyi davrandı. Çocuk Meclisi, evim ve okulumdan sonra üçüncü yuvam oldu. Kısacası ÇOCUK MECLİSİni çok özleyeceğim.

YUSUF CİHAN – SPOR KOMISYONU


Çocuk Meclisi’nin her önünden geçtiğimde burada neler oluyor diye merak ederdim. Aslında annem, özellikle ben büyürken; oğlumu da buraya üye yapacağım diye içinden geçirirmiş. Ve 11 yaşıma geldiğimde annem beni seçimlere kayıt ettirdi. İlk zamanlar, Çocuk Meclisi’ni çok sevememiştim; her Pazar kalkmak beni yoruyordu. Sonra Lösev’i ziyarete gittiğimizde, ÇOCUK MECLİSİnin ne kadar güzel olduğunu kavradım. Başka gezilere de katıldım ve hepsi de çok eğlenceli oldu. Toplantılar da sıkıcı değil, Meclise daha çok alıştım. Genel Kurullar bazen çok uzayabiliyor; ama bazen sıkılsam da çoğu iyi geçti. Komisyona ilk girdiğim gün Meral öğretmenimi çok sert biri sanmıştım ama komisyonlar ilerledikçe, Meral Öğretmenimin iyi bir öğretmen olduğunu anladım. Bize elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını gördüm ve bizim komisyonumuzun öğretmeni olduğu için ayrıca çok mutluyum.

FARUK TUNA ATEŞ - KARDEŞLİK VE YARDIMLAŞMA KOMISYONU


Merhaba sevgili arkadaşlar!
20. Dönemin ardından sizlerin oylarıyla tekrar 21. Dönemde de başkan seçildim, olarak görev yaptım. Görevim sırasında hem eğlendim, hem öğrendim. Hem de sizler gibi değerli arkadaşlar edindim. Bunun için defalarca olduğu gibi yeniden sizlere kıymetli oylarınız için teşekkür ediyorum. Hepiniz benim için ayrı ayrı çok değerlisiniz. Bana güvendiğiniz için size minnettarım. Geçen dönemde de olduğu gibi bu Pazar komisyon toplantısı, ertesi Çarşamba gezi var derken meclisin bittiğini fark etmemişim. 22. Döneme doğru hızla koşuyormuşuz da ben anlayamamışım meğer. Benim için en değerli zamanların geçtiği yerdir burası. Ne, telaşla merdivenden indiğim günleri, ne de gurur ve sevinçle meclisten çıktığım zamanları asla unutmayacağım. Her ne kadar iki yılım geçmiş olsa da burada, insan sevdiği yere doyamıyor. Her bir müze ayrı bir bilgi, her makam ziyareti yeni tecrübeler, her denetim fazlaca mutluluktu benim için. Pazar günlerini hep iple çektim ve meclisteki öğretmenlerden arkadaşlarıma kadar herkesten özlediklerim oldu her zaman.
Geçmiş dönem üyeleri meclisin bir zaman sonra aile gibi olduğunu söyleyince inanmamıştım ama bu doğruydu. Yaptığımız genel kurallar ve komisyon toplantılarımızla Ankara çocukları için kararlar almaya, onların sesi olmaya çalıştık; önemli konulara, belirli gün ve haftalara dikkat çekmeye; katkı sağlamaya çalıştık. Önerilerimizin Ankara’nın çeşitli semtlerinde hayat bulduğunu görünce göğsümüz kabardı, gururlandık.
Yağmur, çamur, demeden Meclis binamıza geldik ve benim için en önemli nokta, biz çocukların, önemli olduğumuzu, saygı ve sevgi gördüğümüzü, haklarımız olduğunu bilmek olmuştur. Ben ve Meclis arkadaşlarım omuz omuza vererek bunu başardığımıza inanıyorum.
22. Dönemin de herkes için yeniden en iyisi olmasını umuyorum; herkese iyi tatiller diliyorum.

AYŞE DİLA KARAKAYA – 21. DÖNEM BAŞKANI


ÇOCUK MECLİSİ beni yeniden yazdı diyebilirim. Çünkü eski ben çekingen, çaresiz ve konuşamayan biriydim. Ama artık her şeyi daha iyi anlamaya çalışan, daha çok şey öğrenmiş, sessiz kalmayan, her şeyi dile getirebilen ve cesaretini kazanmış biriyim.
ÇOCUK MECLİSİnde kendimi TBMM üyesi gibi hissediyorum. Bana bu konuda desteği olan öğretmenlerine teşekkür ederim.

ZEYNEP NUR YÜKSEL- BASIN YAYIN KOMISYONUBen ÇOCUK MECLİSİ’nde kendi düşüncelerimi özgürce söylemeyi, fikirlerimi paylaşmayı öğrendim. Burada, tüm arkadaşlarımdan gelen fikirlerin hepsi çok değerliydi. Anladım ki, ülkemizin geleceği için biz çocukların fikirleri, düşünceleri ülkemize de ışık tutacak. Bence ÇOCUK MECLİSİ’ne katılan çocuklar önemli tecrübeler ve özgüven kazandılar. Buradaki deneyimlerden sonra artık kendimizi daha iyi ifade edebiliyoruz. Burada sorunlarımızı dile getirdik, çözümler aradık, gezilere katıldık. Öncelikle komisyon öğretmenime, sonra diğer öğretmenlere de teşekkürler ediyorum.
Sayın Belediye Başkanımız Melih GÖKÇEK’e, burayı bize armağan ettiği için bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

ZEHRA AYGÖR - ÇEVRE SAĞLIK KOMISYONU