ÇOCUK MECLİSİ KURULDUĞUNDAN BERİ ÇOCUKLARI GELECEĞE HAZIRLAMAKTADIR.  ÇOCUKLARIN BAKIŞ AÇISINI GENİŞLETMİŞTİR. DÜZNELENEN ZİYARETLER VE FAALİYETLERLE ÇOCUKLARI HAYAT FAKÜLTESİNE HAZIRLAMAKTADIR.

YUSUF KERİM ŞAHAN
Çocuk Hakları Komisyonu


SEVGİLİ ÇOCUK MECLİSİ;  BUGÜNE KADAR YAPMIŞ OLDUĞUMUZ ETKİNLİKLER ÇOK GÜZELDİ. BURADA ÖZGÜVENİMİ BİRAZ OLSUN KAZANDIM. FARKLI DÜŞÜNCELERE SAYGI DUYMAYI, KENDİMİ RAHATÇA İFADE EDEBİLMEYİ ÖĞRENDİM. SOSYAL ANLAMDA İLETİŞİM KURMAMI SAĞLADI. BİZE YENİ BİRÇOK ŞEY ÖĞRETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.   

DÖNE CEREN TETİK
Basın Yayın Komisyonu


SİNCAN ÇOCUK KULUBÜ’NDE ÇOCUK MECLİSİ SEÇİMLERİNE KATILMAMLA BAŞLADI SERÜVENİM. SEÇİLECEĞİMİ DÜŞÜNMÜYORDUM. AMA SEÇİLDİM.

MECLİS’E BAŞLAYACAĞIM İÇİN ÇOK HEYECANLIYDIM. MECLİS ÇALIŞMALARI HAKKINDA ARAŞTIRMALAR YAPTIM. İLK GENEL KURUL TOPLANTISI VE MAZBATAMI ALDIĞIMDA KENDİMİ BÜYÜK BİR BİREY GİBİ HİSSETTİM. MECLİS’TE GEÇİRDİĞİM ZAMANLARDA GEREK KOMİSYON GEREKSE GENEL KURUL TOPLANTILARINDA HEP SÖZ HAKKIM, DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜM OLDU. MECLİSİMİZİN BİZİ GÖTÜRDÜĞÜ GEZİLERDE HOCALARIMIZDAN YENİ BİLGİLER ÖĞRENDİM. VE KALİTELİ ZAMAN GEÇİRDİM.

ÇOCUK OLARAK HAKLARIMI DAHA İYİ ÖĞRENDİM. DÜŞÜNCELERİMİZİ PAYLAŞTIĞIMIZ, OLUMLU OLUMSUZ NEDENLERİ TARTIŞTIĞIMIZ, BİRLİKTE KARARLAR ALDIĞIMIZ, HOCALARIMIZDAN BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPTIĞIMIZ GÜZEL BİR DÖNEM GEÇİRDİM.

22. DÖNEM’DE BERABER ÇALIŞTIĞIMIZ DAMLA ÖĞRETMENİM BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM ÖĞRETMENLERİME TEŞEKKÜRLER EDİYORUM.

EFE KUZEY AKTAY
Basın Yayın Komisyonu 


GEÇEN SENE EKİM AYIYDI, ÖĞRETMENİM BİR FORM VERDİ. VE HERŞEY BUNUNLA BAŞLADI. SEÇİM MARATONU BAŞLAMIŞTI. SINIF ARKADAŞLARIM VE KUZENLERİMİN DE DESTEĞİ İLE SEÇİLDİM. ÜSTELİK İYİ  BİR OY DA ALMIŞTIM. SONRA KOMİSYON SEÇİMİ VE NİHAYET DAMLA ÖĞRETMENİMLE TANIŞTIM. BASIN YAYIN KOMISYONUNU İSTİYORDUM ZATEN. YAKLAŞIK 9 AY SÜRESİNCE, KDK ZİYARETİMİZ, TRAFİK POLİSİ DENETLEMLERİMİZDE TELEVİZYONDA HABERLERE ÇIKIŞIMI HİÇ UNUTAMAM. EN ÇOK DİKKATİMİ ÇEKENDE ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NDE YAŞAMIN ŞİFRESİ DERSİ OLDU; ÇÜNKÜ KENDİ DNA’MI GÖRDÜM. RESİMLERİM DERGİDE YAYINLANDI. KENDİME GÜVENİM ARTTI. YENİ ARKADAŞLAR EDİNDİM.

BU SÜREÇTE EMEĞİ GEÇEN HERKESE, HEP YANIMDA OLAN AİLEME, SINIF ÖĞRETMENİM HÜLYA EKİZ’E VE BAŞTA DAMLA ÖĞRETMENİM OLMAK ÜZERE TÜM KOMİSYON ÖĞRETMENLERİNE DE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

23. DÖNEMDE TEKRAR BULUŞMAK UMUDUYLA HOŞÇAKALIN.

SEÇİL YAĞMUR ŞENOL
Basın Yayın KomisyonuBENCE ÇOCUK MECLİSİ İYİ BİR YER. BURADA FİKİRLERİMİZİ SUNUYORUZ, GEZİLERE GİDİYORUZ, ÇEŞİTLİ ZİYARETLER YAPIYORUZ. YENİ ARKADAŞLIKLAR EDİNİYORUZ.  BİLGİLENDİRİLİYORUZ. VE ÖNEMLİSİ DE KARARLARIMIZIN BÜYÜKLERE ULAŞTIRILIYOR OLMASI.

OYUN ODALARINDA BİRAZCIK EKSİKLER OLSA DA GÜZEL. ARKADAŞLARLA OYUNLAR OYNAYABİLDİĞİMİZ, RAHATÇA TARTIŞABİLDİĞİMİZ BİR YER.  

MELİKE YAĞMUR AYDOĞAN
Basın Yayın Komisyonu


SEVGİLİ ÇOCUK MECLİSİ;

HOCAMI, İDAREYİ, ARKADAŞLARIMI VE KOMISYONUMU ÇOK SEVİYORUM. GEZİLER ÇOK GÜZELDİ. GİTTİĞİM HER YERDEN ÇOK ZEVK ALDIM. BİZİ HEP ÇOK İYİ KARŞILADINIZ. RAHATÇA DÜŞÜNCELERİMİZİ İFADE ETTİK VE ÖZGÜVENİMİZ GELİŞTİ. FARKLI DÜŞÜNCELERİ GÖZLEMLEYEBİLDİM.  FARKLI ARKADAŞLARLA TANIŞTIM. YAPILAN ÇALIŞMALARLA KENDİMİ ÇOK DEĞERLİ HİSSETTİM.

SELİN ÇİNKAYA
Basın Yayın Komısyonu Beyzanur AKTAŞ

Çocuk meclisi çocuklara kendilerine olan öz güvenlerini geliştiren fikirlerimizi ve düşüncelerimizi dışa vurup ifade edebileceğimiz bir yer. Biz çocuk meclisinde kararlar aldık, ziyaretlere gittik, hiç görmediğimiz yerleri gördük, trafik polisi bile olduk. Ben çocuk meclisinde hem eğlendim, hem öğrendim. Biz bunları yaparken başta damla hocam olmak üzere diğer öğretmenlere ve bize yardımcı olan tüm herkese teşekkür ederim...

Basın Yayın Komısyonu BaşkanıElif Azra YILDIRIM

merhaba,bu sene benim çocuk meclisindeki ilk senemdi. Çocuk meclisi bana çok şey kazandırdı, kendime olan güvenim arttı. her pazar komisyon toplantılarımız oldu. Önergeler ve öneriler sunduk. Ve bu önergeleri aramızda oylayarak kabul ya da reddettik. Yani çocukça kararlar aldık. Arkadaş çevrem genişledi. Çok tatlı öğretmenlerim oldu. Çok özel yerlere götürüldük. Önemli kişilerle tanışma fırsatı yakaladık. Atatürk’ün “bu günün küçükleri yarının büyükleridir” sözünü tam anlamıyla anlatan, tek yer olan çocuk meclisinin kurucusu olan sayın melih gökçek’e sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.                                                                                                                      

Eğitim Komisyonu ÜyesiAhmet YILDIRIM

Ben çocuk meclisinde kendimi ifade edebilmeyi, başkalarının fikrine saygı duymayı, seçme ve seçilme duygusunu öğrendim. Burada, birlik ve beraberliğin önemini daha iyi kavradım. Bu sene benim ilk senem ama önümüzdeki senelerde de yine çocuk meclisi’ne katılmayı düşünüyorum. Bu meclisi bize armağan eden sayın melih gökçek’e çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla

Çevre Sağlık Komisyonu Üyesiİpek DERVİŞOĞLU

Çocuk meclisi’ne geldiğim ilk gün benim için çok farklıydı. Kendimi o ortama çok yabancı hissetmiştim. Ama daha sonra alışmakla kalmayıp, çok iyi arkadaşlar edindim. Bence her çocuğun meclisi deneyimi olmalı. Bu deneyim çocuğu sosyal kılıyor. Çocuğun özgüvenini yerine getiriyor ve kendini ifade edebilmeyi öğreniyor. Böyle olmak, çoğu çocuğun hayalidir sanıyorum. Bu yüzden tüm çocuklara çocuk melisi’ni öneriyorum.

Basın Yayın Komisyonu ÜyesiMelike ERDEM

Çocuk meclisi’ne ilk girdiğim gün, benim hiç unutamayacağım günlerden biri olacağını biliyordum. Çocuk meclisine gelmenin sevinci ve mutluluğunun yanısıra, inanılmaz derecede heyecanlıydım. Çok kısa sürede meclise alıştım ve sevdim. Buna rağmen genel kurul toplantılarında hala heyecan ve çekingenliğim devam ediyor. Çocuk meclisi’ne seneye de katılmak ve yine seçilip burada yine aynı havayı solumak istiyorum.         

Kültür Sanat Komisyonu ÜyesiYusuf GÜNDÜZ

Meclis’e bu sene katıldım. Ama kendimi bu ortama hiç yabancı hissetmedim, evimmiş gibi sevdim. Burada çok bilgilendirici ve zevkli faaliyetler oluyor. Sadece bunlarla sınırlı olmayıp, özellikle kendimi yetişkin gibi hissediyorum. Çocuk meclisi’nde her hafta toplantılarımız oluyor.  Özellikle meclis’teki yetkili eğitmenlerimizin bize davranış şekli çok önemli, kısacası meclisi çok seviyorum. Hayatımı değiştirdi, arkadaş çevremi çoğalttı.

Basın Yayın Komisyonu ÜyesiAhmet Cevat AKYEL

Çocuk meclisi sayesinde meclis’te neler yapıldığı öğrendim. Burada kendime güvenim arttı. Çok arkadaş edindim. Mecliste düşüncelerim de değişti ve gelişti. Arkadaşlarımın sunduğu önergeler sayesinde, aklıma daha farklı düşünceler geldi. Samimi olmayı, sempatik olmayı da bura öğrendim. Gezerek öğrenmeyi, araştırmayı da burada öğrendim. Uzun lafın kısası çocuk meclisi bana çok şeyler kattı.

Kültür Sanat KomsıyonuAta SOYTÜRK

Çocuk meclisi’ne katılmadan önce seçilemeyeceğim diye çok korkuyordum. İlk gittiğim zaman gördüm ki, meclis’e seçilmek için adaylığı koyan çocuklar, çok güzel çalışmalar yapıyorlar; kimi pankartlar hazırlamış kendini tanıtmak için; kimi küçük broşürlerle şekerler dağıtıyor; kimisi de konuşma hazırlamış onu okuyor. Ben de kendimi tanıtan bir afiş hazırlamıştım. Oy toplamak için elimden geleni yaptım. Ve meclis’e girmeye hak kazandım. Meclis’te yaklaşık bir yıl boyunca hem eğlendirici, hem de bilgilendirici çok güzel faaliyetlerde bulunduk. Çocuk meclisi’nde emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Yardımlaşma Komisyonu ÜyesiTuba KAPLAN

Çocuk meclisi’ne seçilmeyi çok istemiştim ve seçildim. Her hafta sonu olan komisyon ve genel kurul toplantılarında yapılan çalışmalardan birçok bilgi öğrendim. Çocuk meclisi’nde yapılan çalışmalar bana çok şey kattı. Daha önce hiç görmediğim, gezmediğim yerleri, çocuk meclisi sayesinde öğrendim. Bir dahaki sefere yine katılmayı çok isterim.

Kültür Sanat KomısyonuBarış BAYRAK

saygı değer öğretmenlerim; sevgili arkadaşlarım; çocuk meclisi’ne ilk girdiğimde çok heyecanlıydım. Ama kürsüde ilk okuduğum önerge sayesinde heyecanım biraz da olsa yatıştı. içinde bulunduğum faaliyetler ve öğretmenlerimin desteği sayesinde hem bugünüm hem de geleceğim adına, faydalı ve gerekli birçok bilgiye sahip oldum. Önceleri yalnızca adını duyduğum müzeleri, bilim merkezlerını, sanat sergilerinin  bizzat içinde yer alıp, gözlem yapma şansına sahip oldum. Eğitim gördüğüm okulumdan yalnız ben üye olduğum için öğretmenlerim ve arkadaşlarımın desteklerini çok hissettim. Ben kendi adıma burada ve sizlerle olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. Meclis’e gelmek için yalnız okulum değil, arkadaşlarım abla ve abilerim ve özellikle de ailemin çok desteğini aldım. İnşallah bundan sonraki hayatımın her evresinde burdan kazandığım bilgilerimin, ailemin sonsuz desteği arkamda olur ve cok daha başarılı olabilirim

Yardımlaşma Komisyonu SözcüsüDilara ÖZDEMİR

Çocuk meclisi’ni 4. Sınıfta duymuştum. Bir sonraki yani, 5. Sınıfa geçtiğimde meclis’e katılmaya karar verdim. Başvuru yaptım ve asil üye olarak seçildim. Çok mutlu oldum. ilk başta çocuk meclisi hakkında hiç bir bilgim yoktu.  Sonra yavaş yavaş meclisi tanımaya başladım. Önergeler sunup bunları oyladık. Birçok yere gidip, hem eğlendik, hem de yeni bilgiler öğrendik. En önemlisi de çocuk meclisi sayesinde bir yıl daha çocukların sesini herkese duyurduk. Sayın i. Melih gökçek’e ve bütün öğretmenlerime teşekkür ederim.

Kültür Sanat Komisyonu Üyesiİrem Murtezaoğlu 

Çocuk meclisine gelmeden önce utangaç, kendine güvenmeyen biri idim. Meclise girdiğim anda, o tatlı rekabeti anladım ve çok hoşuma gitti. Artık bir milletvekiliyim, haklarımı biliyorum. Ben kendine inanan biriyim, çocukların kendine inanmasını sağlayan harika bir meclis bu meclis. Bence bir bahçesi olsun, bahçede de çardaklar olsun, o zaman tam olur. Bir de dönem sonu balosu olsun isterim.

Eğitim KomisyonuDoruk KOÇER

Ben bu meclisi okulumdan duydum. Hayatımda, çocuk meclisi diye bir şey ilk defa duymuştum. Ama biraz araştırdıktan sonra, orada çocukların kendi kararlarını aldıklarını, demokratik bir yer olduğunu öğrendim ve seçimlere katıldım. Çocuk meclisi’ne asil üye olduğumu öğrendiğimde ise çok mutlu olmuştum. Burada kendime güvenim arttı. Aynı zamanda kendi kararlarımı veriyor ve çok mutlu oluyorum. Çocuk meclisinin kapanmasına çok üzülüyorum; keşke hiç kapanmasa ama her güzel şeyin bir sonu vardır. Seneye tekrar katılacağım. Umarım seçilirim ama emin olduğum bir şey varsa o da, bu meclise katılmanın, çok doğru ve güzel karar olduğudur.

Çocuk Hakları KomisyonuYasemin Burçak AKTAŞ

Meclisteki bütün öğretmenlerim ve arkadaşlarım benim için değerlidir. Komisyondaki meral öğretmenime, bilgisayardaki çiğdem hocaya ve damla öğretmenıme çok teşekkür ediyorum. Mecliste, arkadaşlarımla geçirdiğim zaman, benim için çok değerli. Komisyon öğretmenim meral hanım bize, kimler görev almak, kimler bu konuyu anlatmak ister dediğinde hepimizin parmakları havada oluyordu. Kim geziye gitmek istiyor deyince, yine hepimizin parmakları havada oluyordu. Genel kurul toplantılarımız oluyor, orada hazırladığımız önergeler arkadaşlarımıza okunuyordu. Ve açık oylama ile kabul ediliyor mu edilmiyor mu belli oluyordu.

Meclisimiz tatile giriyor. Yani bir dönemin daha sonuna geldik. Her seferinde öğretmenlerimizin yanına geldiğimde seviniyorum. Daha sonra, onlardan ayrılacağım zaman üzülüyorum. Seneye yeni bir dönemde daha görüşmek üzere. 

Çocuk Hakları Komisyonu