İNSANLAR YENİ YILA MUTLU GİRERLER. ÇÜNKÜ GENELLİKLE ŞÖYLE DÜŞÜNÜLÜR: “YENİ YILA NASIL GİRERSEM HEP ÖYLE DEVAM EDER”. DİYE. ASLINDA HER İNSAN FARKLI BİR DUYGUYLA GİRER YENİ YILA. AMA BİRŞEY HEP AYNIDIR: UMUT, UMUT. ÇÜNKÜ, BAŞARILI OLUP HAYATA DEVAM ETMEK İSTER ÇOĞU İNSAN VE BUNUN İÇİN UMUTLANIRLAR. BAŞKA ŞEYLER İSTSELER DE HEP UMUT VARDIR.

BENİM YENİ YILDA TEK İSTEĞİM TEOG SINAVINDA İYİ BİR BAŞARI ELDE ETMEK. YANİ YENİ SINAVDAN BAŞARILI OLMAK. BEN DE UMUTLA GİRİYORM YANİ YENİ YILA. UMARIM YENİ YILDA HERKESİ UMUT ETTİĞİ HERŞEY GERÇEKLEŞİR.

MUTLU YILLAR.

EFTELYA ÇAKMAK
Spor Komisyonu


YEPYENİ BİR YIL BAŞLIYOR. YENİ BAŞLANGIÇLAR İÇİN GÜZEL BİR FIRSAT.

HER İNSANIN YENİ YILDAN BİR BEKLENTİSİ VARDIR. BENİM DE BEKLENTİLERİM VAR: OKULUMDA BAŞARILI OLMAK, HASTA OLAN BÜYÜKLERİMİZN İYİLEŞMESİ GİBİ. AMA HERŞEYDEN ÇOK İSTEDİĞİM, SAVAŞLARIN BİTMESİ, ÇOCUKLAIRN ÖLMEMESİ. MUTLU VE SAĞLIKLI YAŞAMAK.

DİLERİM Kİ BU YENİ YIL HERKESE YENİ UMUTLAR VE YENİ BAŞLANGIÇLAR GETİRSİN

CAN DEĞİRMENCİ
Çocuk Hakları Komısyonu 


YENİ YILIN YALNIZ BANA DEĞİL, TÜM DÜNYAYA HUZUR, SAĞLIK VE BAŞARI GETİRMESİNİ İSTİYORUM

ŞİMDİYE KADAR YAPILAN SAVAŞLAR, ÖLÜMLER SON BULSUN, İNSANLAR DAHA İNSANCIL OLSUN VE BİRBİRLERİNİ SEVİSNLER İSTİYORUM

KENDİM İÇİN ÖNCE SAĞLIK, HUZUR VE SONRA DA BAŞARI İSTİYORUM. GEÇEN SENE YAPTIĞIM HATALARA BİR DAHA DÜŞMEYEYİM, BU YILIMI DAHA VERİMLİ GEÇİREYİM İSTİYORUM

YENİ YIL HERKES İÇİN İYİ BİR FİRSAT OLSUN VE HERKES YAPTIĞI YANLIŞLARI BİR DAHA YAPMASIN; FARKINA VARSIN. HERKES DÜNYA BARIŞI İÇİN ÇABA SARFETMELİ, KIRGINLIKLAR, KÜSLÜKLER SON BULMALI. HERKES DÜŞÜNCESİNDE SERBEST OLMALI, KİMSE İNANCINDNA DOLAYI, RENGİNDEN DOLAYI KÜÇÜK GÖRÜLMEMELİ.

UMUYORUM Kİ, YENİ YIL DAHA GÜZEL, DAHA ENERJİK OLACAK. HERKESİN UMDUĞU GİBİ BİR YENİ YIL GEÇİRMESİNİ DİLİYORUM

MUTLU YILLAR

BELİNAY İNCE
Çevre Sağlık Komisyonu KOCA ÇINAR
KARDEŞLERİM BİR ÇINAR AĞACI VAR, BU ÇINAR AĞACI 94 YILLIK BİR ÇINAR BU AĞACIN ADI TÜRKİYE CUMHURİYETİ. TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN MİLYONLARCA YAPRAĞI VAR. BUNLARIN ARASINDA SEN DE VARSIN. ÇANAKKALE’DE, DUMLUPINAR’DA, GAZİ İZMİR’DE, ÇALDIRAN’DA O AĞAÇ HEP FİLİZLENMEYE DEVAM EDİYOR. BU FİLİZLER BÜYÜYOR VATANI İÇİN DÖKÜLSE DE BU KOCA ÇINAR DAHA DA GÜÇLENİYOR.
O YAPRAKLAR, O CANLAR ÜÇ DAKİKA SONRA ÖLECEKLERİNİ BİLDİKLERİ HALDE SAVAŞTILAR. ÇIPLAK AYAKLA YÜZLERCE KİLOMETRE YÜRÜDÜLER. SEVDİKLERİNİ BIRAKIP CEPHEYE GİTTİLER. 15 YAŞINDAYKEN İLK KEZ SİLAH GÖRDÜLER. CEPHEDE VATANLARI, BAYRAKLARI İÇİN SVAŞTILAR.
29 EKİM; ANKARA’DA SIRMA SAÇLI, BONCUK GÖZLÜ BİR KOMUTAN ÇIKTI MEYDANA; “CUMHURİYET KURULDU.” HERKES SEVİNDİ BİR ANDA. SEKİZ YILDA DİKİLDİ BU ÇINAR.
EY KARDEŞİM! MİLYONLARCA KİŞİ SANA GÜVENİYOR. SENDEN BEKLENEN; BAYRAĞINI, VATANININ HER KARIŞINI, İSTİKLALİNİ KORUMAK.
UNUTMA Kİ BİZ BİR OLDUK MU, KARANLIĞI BOĞARIZ. TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KARŞISINA DÜŞMAN ÇIKAMAZ. UNUTMA! BU VATAN İÇİN YÜZBİNLERCE YAPRAK SARARDI. YA DA DÖKÜLDÜ.
EY TÜRKİYE CUMHURİYETİ ! BU AĞACA, BALTALI, KARANLIK KİMSELER GİREMEYECEK. YAKLAŞIRSA EĞER 1915’TEKİ GİBİ SÜRÜM SÜRÜM SÜRÜNECEKLER, 1923’TEKİ GİBİ KISKANÇLIKTAN ÇATIR ÇATIR ÇATLAYACAKLAR, 15 TEMMUZ’DAKİ GİBİ SUS PUS OLUP KALACAKLAR.
UNUTMA! TÜRKİYE CUMHURİYETİ KOLAY KURULMADI. KOCA ÇINAR’IN KESİLMESİNE İZİN VERME. KORU CUMHURİYETİ’Nİ, KORU AL, BEYAZ BAYRAĞI’NI…

Mehmet Emin Eğilmez
Çocuk Hakları Komisyonu üyesi
EĞİTİM HAKKI
GÜNÜMÜZDE ÇOĞU ÇOCUK, ÇEŞİTLİ NEDENLER DOLAYISIYLA EĞİTİM HAKKINDAN YOKSUN BIRAKILIYOR. ÇOCUKLAR OKULA GİTMEK YERİNE AĞIR İŞLER YAPIYOR. ÇOĞU ÇOCUĞUN EĞİTİM HAKKI ELİNDEN ALINIYOR. İŞİN EN ACI YÖNÜ İSE BUNU AİLELER YAPIYOR.
SOKAKLARA BAKTIĞIMIZDA BOYA SANDIĞI TAŞIYAN ÇOCUKLAR GÖRMÜŞÜZDÜR. ÜSTÜ BAŞI BOYA İÇİNDE, GÖZLERİNDE ÇALIŞMANIN VERDİĞİ YORGUNLUK. ÇOK GEÇMEDEN ÖNÜNDEN BİR KAÇ ÖĞRENCİ GEÇER. BOYACI ÇOCUK İSE ONLARA GIPTA İLE BAKAR. EN SONUNDA ÇOCUKLAR GİDER VE BOYACI ÇOCUK İŞİNE DÖNER.
ÇOCUKLARIN ÇOĞUNUN EĞİTİM HAKKI ELİNDEN ALINIYOR. AMA EN ÇOK DA KIZ ÇOCUKLARI MAĞDUR OLUYOR. KIZ OLDUKLARI İÇİN EĞİTİM HAKLARI ELLERİNDEN ALINIYOR. ÜLKEMİZDE KIZLARIN EĞİTİM HAKKININ OLMADIĞI DÜŞÜNENLER VAR HALA.
ÇOCUKLAR, YARININ BÜYÜKLERİ OLDUĞUNDAN ONLARIN DOĞRU ŞEKİLDE EĞİTİLMESİ İÇİN UĞRAŞILMALI VE BÖYLECE AYDINLIK YARINLARA KAVUŞULMALIDIR.

BELİNAY İNCE
Çevre Sağlık Komisyon Üyesi

BUGÜN 23 NİSAN
1920 ‘de TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ açılmıştı bugün.
Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir bugün; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır.
Meydan, sanki bayramı bilircesine çocuklarla dolmuştu. Ata’m tebessüm etmişti. Kimi çocuk gülerek elindeki bayrağı sallıyor; kimi çocuk ise Ata’ya bakmış gülümsüyordu. Atatürk öne gelmiş, “Meclisimizin açılış günü, Çocukların Bayram Günü’dür.” demişti
Bu günü, sadece Türk çocuklarına değil tüm dünya çocuklarına da armağan etmişti Ata’mız.
23 Nisan, savaşlarla dolu bu dünyada bir barış günüdür;
23 nisan, bataklıkta açan çiçektir;
İstiklal marşımızı gururla okumaktır;
Diğer milletlere fark yaratmaktır,
“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” demektir.

Ve bir şey çok çık ortadadır ki : Çocuk Bayramı olan tek ülke biziz ve Ata’mızın bizlere bu armağanını sonsuza dek yaşatmak hepimizin görevidir;
Bu güzel bayramı burada kutlamak büyük bir gurur.
Bayramımız kutlu olsun
ABDULLAH İNSAN Çocuk Hakları Komisyonu