Hızla geçen bu bir yılı arkadaşlarımla, mutlulukla gülerek üzülerek geçirdik. Ama her güzel başlangıcın bir sonu var. Burada hiç tanımadığımız kardeşlerimiz için kararlar aldık onların sesi olmaya çalıştık. Bazen sinirlendik ama sert olmadan, kırıcı olmadan ve gerektiğinde özür dilemeyi de bilerek çalıştık. Ben, Çocuk Meclisi’nde büyüdüm diyebilirim. Dört yıldır bu mecliste olmaktan büyük gurur duyuyorum. Bize bu Meclisi armağan eden Sn. Melih GÖKÇEK’e teşekkür ederim”


Semih Can BAL
Başkan Yardımcısı
 


Merhaba arkadaşlarım, Siz değerli öğretmenlerim
Ve çocuk meclisinde emeği geçenler .
Bu yıl ilk okuluma, ilk öğretmenime ve sevgili arkadaşlarıma veda yılım. Okulumuzda çeşitli veda etkinlikleri ile birçok şeye son dedim. Ancak; biliyorum ki bu vedalar yalnız, geçmiş günler için geçerli.
Bu yıl benim mecliste bu ilk yılım. Bu yıl burada birçok etkinlikte ilk defa yer aldım. İlk defa seçime katıldım. İlk defa oy kullandım. İlk defa seçilme keyfi yaşadım. Çocuk meclisinde ilk defa işini çok ciddiye alan yönetici öğretmenler ile tanıştım. İlk defa büyükler gibi ülke meselelerini dert eden önerge sahibi arkadaşlarımla fikir paylaştım.
Ben ilk defa bir bakan ile aynı masada, ilimin valisi ile aynı odada çocuk meselelerini konuştum. Hiç unutamam ilk defa trafik denetçisi olarak Kızılay trafiğinde trafik kontrolü yaptım.
Buradaki anılarımı eğlence ile hatırlıyorum. Son günümü de eğlenerek geçirmek istiyorum. Bana bu imkânları sağlayan önce Allah’ sonra siz öğretmenlerime, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yaşasın benim ilk çocuk meclisim.


BURAK FATİH ÖZEN
BASIN YAYIN KOMİSYONU
 Ben Çocuk Meclisi’ne katılmadan önce kendimi ifade etmekte zorlanıyordum. Ama artık zorlanmıyorum. Kendimi yetişkin biri gibi hissediyorum. Kendi kararlarımı kendim vermenin sorumluluğunu taşıyabiliyorum. Bu benim için çok önemli bir şey. Çocuk Meclisi’ne gelmeden önce çok utangaç, kendime güveni olmayan bir çocuktum ama şimdi çok farklı bir çocuk oldum. Katıldığım etkinliklerde ve gezilerde çok şey öğrendim. Çocuk Meclisi’ni çok seviyorum.

AHMET ATAKAN AKBULUT
BASIN YAYIN KOMISYONUÇocuk Meclisi’ne katılmamla beraber bilgisayarın başında saatlerce vakit geçirmekten de kurtuldum. Düşünmeyi, karar vermeyi öğrendim. Çocuk Meclisini çok sevdim çünkü çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutuyor. Meclisteki öğretmenlerime ve Sayın Melih GÖKÇEK’E teşekkür ediyorum.

SERAP HİLAL PEKER
KÜLTÜR SANAT KOMISYONUÇocuk Meclisi bana çok şey kazandırdı. Çocuk Meclisi’ne gelmeye başladığım günden itibaren haklarımı daha iyi öğrendim. Ve okulumda çok başarılı oldum. Ben Çocuk Meclisi’nden çok memnunum. Herkese teşekkürler ediyorum.

GÜLNEVA YÜCE
ÇEVRE SAĞLIK KOMISYONU


Çocuk Meclisi’ne Beş senedir katılıyorum. Hiç yaşamadığım duyguları burada tattım. Öğretmenlerim ve arkadaşlarımla, hiç gitmediğim yerlere gittim. Bu süre zarfında kendimi çok geliştirdim. Trafik polisliği, fidan dikimi, TRT müzesi gibi faaliyetlerle, birçok deneyim yaşadım. Aklıma gelmeyecek şeyleri Çocuk Meclisi’yle başardım. Bize bu imkanları tanıyan sayın Melih GÖKÇEK’E çok teşekkür ediyorum.


ALPEREN GÜNEŞ
SPOR KOMISYONU


Çocuk Meclisi çok keyifli ve güzel bir mekân, faaliyetleri de çok keyifli ve bilgilendirici.
Katıldığım için çok mutluyum. Çocuk Meclisi iyi ki var.

ŞEVVAL ALTAY
ÇEVRE SAĞLIK KOMISYONU
Çocuk Meclisi’ne katıldığım için çok mutluyum. Çünkü kendime olan özgüvenim arttı. Çocukların sorunlarını dile getirebildik. Çocuk Meclisi’nde gezilere katılarak, görmediğimiz yerleri gördük. İyi ki Çocuk Meclisi’ne katılmışım.


RÜVEYDA ACAR
ÇOCUK HAKLARI KOMISYONUÇok mutlu bir dönem geçirdim. Bu dönem için Saygıdeğer öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Başkanlık Divanı’nı, bizi bir dönem boyunca güzel bir şekilde yönetebildiği için tebrik ediyorum. Ve bu güzel günlerin, sonraki dönemlerde de sürmesini diliyorum.

YUSUF BERK YILMAZ


ÇOCUK MECLİSİ’Nİ ENİŞTEMİN EVİNDEN GELİRKEN PANKART OLARAK DEMİR TELLERE ASILI OLDUĞUNU GÖRDÜM. ZATEN BÖYLE ŞEYLERE MERAKLIYDIM. ARAŞTIRDIM. VE ÇOCUK MECLİSİ’NE ULAŞTIM. ANNE BABAMA DANIŞTIM. KARARA BAĞLADIK. KARARIM; ÇOCUK MECLİSİ’NE EVET’Tİ.
ÇOCUK MECLİSİ’NE İLK GELDİĞİMDE ÇOK HEYECANLIYDIM. VE MUTLUYDUM. İLK KEZ MECLİS BİNASINA GELMİŞTİM. HEM SEÇİP HEM DE SEÇİLECEKTİM. DAHA SONRA ASİL ÜYE OLARAK SEÇİLDİM. ÇOK MUTLU OLDUM. ŞİMDİ SIRA BAŞKANLIK DİVANI’NA GİRMEK İÇİN YARIŞMAKTI. AMA MAALESEF OLMADI. KAZANAMADIM. OLSUN, EN AZINDAN KOMİSYON TOPLANTILARINDA BİR GÖREVE KATILIRIM DİYE DÜŞÜNDÜM. KOMİSYONUN BAŞKAN YARDIMCISI VE EN ETKİLİ ÜYELERİNDEN BİRİ OLDUM. EN SON KOMİSYON TOPLANTISI DA ÇOK GÜZELDİ.
ÇOCUK MECLİSİ TAM BİR DEMOKRASİ OKULU.
BÜTÜN ÇOCUKLARIN BURAYA GELİP ANKARA’DA ALINAN KARARLARDA SÖZ SAHİBİ OLMA HAKKI VAR. ÇÜNKÜ ONLAR BAŞKENTİN ÇOCUKLARI.
HEM BURASI SIKICI, BUNALTICI, TAMAMEN BÜROKRASİ HAVASI OLAN BİR YER DEĞİL, BURASI EĞLENCELİ, BİLGİLENDİRİCİ BİR MECLİS VE MECLİSİN TÜM ÇALIŞMALARI YALNIZCA TOPLANTILARLA DEĞİL, ETKİNLİKLERLE DE GEÇİYOR. TRAFİK DENETİMLERİ, MÜZE GEZİLERİ, MAKAM ZİYARETLERİ, ANMA VE KUTLAMA PROGRAMLARI İLE BURASI TÜRKİYE’DEKİ İLK KENDİNE AİT BİNASI OLAN VE EN ETKİLİ ÇOCUK MECLİSİDİR.
BURAYI AÇTIĞI İÇİN SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZ İ. MELİH GÖKÇEK’E TEŞEKKÜR EDERİM. AYRICA BANA YARDIMCI OLAN KOMİSYON ARKADAŞLARIMA, ÇOCUK HAKLARI KOMİSYON REHBERİ ve İDARECİLERİMİZDEN SAYIN DAMLA ANTER TİKRİTİ’YE, BİZİ KOMİSYONUNA MİSAFİR EDEN MERAL ELMAS’ ÖĞRETMENİME VE BÜTÜN ÇOCUK MECLİSİ’NE, BİRLİKTE OLDUĞUMUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM. ALLAHA EMANET OLUN.

EYÜP MİTHAT AÇIKGÖZ
BASIN YAYIN KOMISYONU BAŞKAN YARDIMCISI
Çocuk Meclisi sayesinde kendimi daha özgürce ifade edebiliyorum.
Çocuk Meclisi’nde yaptığımız gezilerin, hem okuldaki arkadaşlarıma hem kendime çok faydasını gördüm. Tüm Ankara çocuklarının bu Meclise katılmasını dilerim. Üyesi olduğum Çocuk Hakları komisyonu bana çevremdeki olayları daha iyi anlamama, bilinçli olamama yardımcı oluyor.

MURAT BERKE KAYGISIZ
ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONUDEMOKRASİ OKULU MECLİSİMİZ

Bu sene Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’ne katıldığımda, çok mutlu oldum. Burada yaşacağım şeyleri düşündükçe çok heyecanlanıyordum. Ben spor komisyonunda görev alacaktım. Çalışmalarımıza başladığımızda önerge yazmayı öğrenmiştim. Aynı Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi çalışıyor, Ankara’da yaşayan çocukların yaşadıkları sorunlara çözümler üretmeye uğraşıyorduk. Genel kurullara katılmak, bu kurullarda önergelerimizi okumak, oylamak; onaylanan önergemizle ilgili yapılacak çalışmaları belirlemek hepimizi çok geliştirdi.
Okulumda Çocuk Meclisi üyesi olduğum için ilgi görüyordum.
Okul müdürümüz bizi çağırıp yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi almak istemiş ve okulumuzdan dört arkadaşımızın mecliste bulunmasından çok memnun olduğunu söylemişti. Okul arkadaşlarımız da yaşadıkları sorunları ve isteklerini bize anlatıyorlardı. Bu talepleri mecliste ifade etmek ve sorunların çözümünde aktif rol almak kendime olan güvenimi çok arttırdı.
Çocuk Meclis’inde birçok çalışmaya ve seminerlere katıldık. Farklı konular hakkında bilgi sahibi oldum ve bakış açım çok değişti.
Çocuk Meclisi’nin hazırladığı 1995’ten 2015 ‘e Çocuk Hakları Konulu Çalıştay, trafik polisleri ile birlikte denetim yapmak, deprem simülasyonuna katılmak beni çok etkiledi.
Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek ‘e başkentimizin çocuklarına ve bana sağladığı imkanlar için çok teşekkür ederim.
Son olarak Çocuk Meclisinin hepimiz için bir demokrasi okulu olduğunu da söylemek isterim.

SUAT SIRRI SAVAN
SPOR KOMİSYONU


Merhaba, ben Kültür Sanat Komisyonu üyesi Azra KARAKAYA
2014-2015 YILI Çocuk Meclisi çalışmalarında yer aldım. Bu benim için güzel bir tecrübe ve aynı zamanda hem eğlence hem de eğitim oldu. Kendimizi ifade edebilmek, çocuklar ve şehrimiz için önerilerde ve isteklerde bulunabilmek, bizleri hem heyecanlandırdı, hem de söz sahibi olmaktan dolayı gururlandırdı. Sayın Belediye başkanımız Melih GÖKÇEK’in biz Ankara çocuklarına hediye etmiş olduğu bu mecliste bulunmak beni çok mutlu etti. Kendisine teşekkür ederim. Yapmış olduğumuz geziler, ziyarette bulunduğumuz büyüklerimiz, aldığımız seminerler bizi eğlendirdi ve bilgilendirdi. Bizlerle bu süreç içinde ilgilenen Fatma ÖKSÜZOĞLU, Komisyon Öğretmenim Selvihan TORAMAN ve diğer bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

**********************

İlk olarak Çocuk Meclisi’ni annem tarafından öğrendim. Annem de okul müdürümüzden öğrenmiş ve beni çocuk meclisine kayıt ettirdi. Çocuk Meclisine geldiğim için çok mutluyum. Çünkü çocuk meclisine geldiğimden beri gezmediğim yerleri gezdim; yeni arkadaşlar edindim. Birbirinden farklı etkinlikler yaptık.
İyi ki de annem beni çocuk meclisine kaydettirmiş.
Bu yüzden de çok mutluyum.


MUHAMMED BURAK SEVİMLİ
BARIŞ VE KARDEŞLİK


2014-2015 öğretim yılı başladığında çocuk kulübünde çocuk meclisi üyelik formu aldığımda hissettiklerim şunlardı.
- Çocuk meclisini çocuk kulüpleriyle aynı şekilde olduğunu düşündüm.
- Çok sıkıcı olacağını düşündüm.
- Zamanımın boşa gideceğini sanıyordum.
- Var olan arkadaşlarımın dışında bir hayat düşünmüyordum.
- Okuluma ve kendime hiçbir fayda sağlamayacağını düşündüm.
- Bana imkânlar sağlanmayacağını düşündüm
- Benim fikirlerime, duygu ve düşüncelerimin dikkate alınmayacağını düşündüm.
Bu duygularla evimize geldiğimde konuyu ailemle değerlendirdim. Babam çok iyi olacağını söyledi ve katılmam gerektiğini anlattı. Formu doldurduk ve kulübe verdik. Mesaj geldiğinde oy kullanmaya gittik. Ortamı görünce şaşkındım. Oyumuzu kullandık yeni birçok insan gördüm. Sonra seçildiğim bilgisi gelince şaşkınlığım devam etti.
Başladığımda şaşkınlığım devam ederken hayretlerle toplantılara başladık. Önceki düşüncelerimin tamamen yanlış olduğunu gördüğüm gibi babamın haklı olduğunu da anlamış oldum.
Öncelikle başta okulumda olmak üzere toplumda saygınlığım arttı. Okulda okul temsilciliği görevine getirildim. Okul meclisi başkanı, sonrasında ise okul başkanı oldum. Her şey hayal gibiydi ama gerçekti. Süperdi.
- Belediye Meclisine gittik ve aldığımız kararları meclise sunduk. Kabul edildi. Sayın Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek bize çok değer verdi.
- Unesco’ya misafir olduk.
- Ankara Üniversitesi Çocuk Üniversitesinde böcek okulunda eğitim aldık.
- Trafik eğitimi aldık ve şehir içi uygulamalara katıldık.
- Ankara Valisi Sayın Mehmet Kılıçlar’ı makamında ziyaret ettik.
- Müze gezileri gerçekleştirdik.
Daha niceleri.
Anlatacaklarım o kadar çok ki;
Çok mutluyum ve kendimde güvenim var.
İyi ki katılmışım.
Katkısı olan herkese sonsuz teşekkürler.

Atabey Ahmet EKER
20. dönem Çocuk Meclisi üyesi
Basın yayın komisyonu üyesi


Ben Fatma Nur Damla ŞENTÜRK, 20.Dönem Çocuk Meclisi Başkanlık Divanı’na seçildim.
Seçildiğim süreçte birçok yerler gördüm. Ve Ankara’yı yakından tanıdım.
Her konuyu görerek öğrendim. Genel kurullarda arkadaşlarımın, Ankara’nın daha iyi olması için düşüncelerini duydu; hak verdim.
Komisyonları ziyaretlerimde, kendilerini çok iyi ifade ettiklerini gördüm. Ve her çocuğun kendine ait görüşleri olduğunu anladım. Çocuk Meclisinde değişik oyunlar oynayarak boş zamanlarımı nasıl geçireceğimi öğrendim. Birçok yeni arkadaş ile tanışmış oldum.
Seçim çalışmaları bana özgüven kazandırdı. Ve şu an Çocuk Meclisi sayesinde çok mutluyum.

FATMA NUR DAMLA ŞENTÜRK23 NİSAN

23 NİSAN 1920’de ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı gündür.

Bu gün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak benimsenmiştir. Yıllardır da böyle kutlanmaktadır. 23 Nisan’a bir çocuk bayramı gözüyle bakmak yeterli değildir. Üzerinde durulması gereken nokta Ulusal Egemenlik Kavramı ve Bu bayramın neden çocuklara armağan edildiğidir.

Bugünün küçükleri yarının büyükleri olacaktır. Ve ülkenin yönetimini ileride ellerine alacaklardır. Ülke sorunlarına şimdiden sahip çıkmalarından daha doğal bir durum olamaz. Çocuklarımıza bunun bilincini vermek gerekir. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerinde bunu vurgulamakla çocuklarımızı ileriye dönük yetiştirmekle geleceğimizi güven altına almış oluruz.

AYTEN YAZICI23 NİSAN

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil ede Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir.

Atatürk 23 Nisan 1924’te 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten BEŞ yıl sonra 23 Nisan 1929’ da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlamıştır. 1979’da yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu milli bayramımıza, her yıl ortalama kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülkelerden gelen çocuklar katılmaktadır. Dünya’da bütün dünya çocukları ile bu bayramı beraber paylaşan tek ülke Türkiye’dir.

BEYZANUR YAZICI