ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
16. DÖNEM ÇOCUK MECLİSİ
ARALIK 2010 ITIBARIYLE ALINAN KARARLAR


05.12.2010 MECLİS AÇILIŞ KARARLARI  

Karar No:1 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Çocuk Meclisleri Ankara Toplantısı düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla ile kabul edildi.

Karar No:2 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Bakımsız okul kalmasın kampanyasının başlatılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla ile kabul edildi.

Karar No:3 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Belediyemizce sağlıklı ve temiz toplum için tüm okullara hijyen setleri dağıtılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif çokluğuyla ile kabul edildi.

Karar No:4 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Televizyon değil kitap, televizyon değil çocuklarınızı seyredin kampanyasının başlatılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif çokluğuyla ile kabul edildi.

Karar No:5 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Tüm mekanların engelli çocuklar da düşünülerek tasarlanması, örneğin Sinemalarda, Tiyatrolarda, Sergi Salonları gibi kültür sanat ortamlarından engelli çocukların da yararlanabilmesi için rampaların yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif çokluğuyla ile kabul edildi.

Karar No:6 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Belediye otobüslerinde gelinen durakları bildiren sesli sistem konulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:7 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Çocuk Meclisine ait bir web sitesi oluşturulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:8 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Meclis toplantılarında, çocuklarla ilgili kararlar alınırken, çocuk meclisimizin temsilcilerinin bulunması ya da görüşlerinin alınması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

9-29       SAYILI KARARLAR 26.12.2010 TARİHİNDE

Karar No:9 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Enerji tasarrufu hakkında öğrencilerin daha bilinçli hale getirilmesi, basit yöntemlerle nasıl tasarruf sağlanır konularda bilgilendirici afişler, el ilanları hazırlanarak okullara, çocuk kulüplerimize dağıtılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla ile kabul edildi.

Karar No:10 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak,” Veremle Savaş Haftası içerisinde düzenlenen seminer, konferans, bilgilendirme gibi etkinliklerden birine katılarak aktif olarak bilgi almak” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla ile kabul edildi.

Karar No:11 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Çocuk Meclisi Ormanı oluşturulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla ile kabul edildi.

Karar No:12 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Atıkların ayrıştırılarak toplanmasının herkes tarafından yapılması ve halkımızın daha fazla bilgilenmesi amacıyla, Belediyemizin desteği ile geri dönüşüm kutularının çoğaltılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğu ile kabul edildi.

Karar No:13 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Yardıma muhtaç, fakir ailelerin çocuklarının sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için, gezici sağlık ekiplerinin çalışmalarının devam ettirilmesi, gidilmeyen yerlere de gidilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif çokluğu ile reddedildi.

Karar No:14 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, Enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması için önlemler alınması amacıyla, yeni yapılacak binalarda, okullarda, güneş enerjisinden yararlanılması,  enerji, elektrik ve ısı giderlerinden tasarruf edecek kuralların uygulamaya geçirilmesine yönelik planlamalar yapılması teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğu ile kabul edildi.

Karar No:15 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Sigara bağımlılığından kurtaran, tedavi eden yeniliklerin önce Belediye çalışanlarına yönelik bir çalışma ile başlatması ve seminerler düzenlemesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif çokluğu ile kabul edildi.

Karar No:16 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Spor alanları olmayan mahalle, spor salonu olmayan semt kalmasın. Her mahallenin ihtiyacına göre, herkesin yararlanabileceği, kolayca ulaşılabilen çocuk dostu spor ve oyun alanları yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:17 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Kaldırımların engelsiz hale getirilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:18 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “ Mobil göz tarama araçları ile her yerde, her mahallede, her semtte ve belediyemizin çocuk kulüplerinde göz taraması yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:19 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “ Çocukça Dergisi’nin Braille Alfabesi ile basılmasına devam edilmesi”  teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:20 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “ Engelli çocuklarla ilgili merkezlerinin ziyaret edilmesi ve bilgi edinerek ihtiyaçlarının belirlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:21 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Trafik polisi eğitim seminerine katılarak, çocuk polisler olarak görev alınması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:22 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Çocuk zabıta ekiplerinin oluşturulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:23 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Derslerinde başarılı olamayan çocukların yönlendirilmeleri amacıyla Etüd Merkezlerinin kurulması çalışmalarına hız verilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:24 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Her çocuğa bir bilgisayar kampanyası” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğu ile reddedildi.

Karar No:25 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin” bayram gibi kutlanması ve bu günün daha iyi anlaşılması amacıyla hazırlıklar yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:26 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Çocukça’nın Basın Yayın Komisyonu olarak ve tüm çocuklarla hazırlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:27 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Bir gazeteyi ya da gazeteciler derneğini ziyaret ederek röportaj yapılması, bu röportajın da Çocukça Dergisi’nde yayınlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:28 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Meclis üyelerinin okuyup bir kenara kaldırdığı kitapların, ihtiyacı olan okullara götürülmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:29 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Veremle Savaş Haftası içerisinde verem tedavisi yapan bir hastanede, uzman bir doktorla görüşülmesi, bilgi edinilmesi ve edindiğimiz bilgileri ropörtaj olarak Çocukça Dergimize hazırlamamız” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

30-42 SAYILI KARARLAR 23.01.2011 TARIHINDE

Karar No:30 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Şehrimizde bisiklet yolları yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:31  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Belediyemizce her mahallede bir kütüphane açılmasına destek verilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:32  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Her mahalle ya da semtte yürüyüş koşu parkurlarının bulunduğu özel alanlar yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:33  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Okulların kantinlerinin denetlenmesi çocuklara zararlı olduğu bilinen ürünlerin satılmaması” teklifi Meclis’e sunuldu.Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:34  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “15-21 Mart Tüketiciyi Koruma haftası kapsamında, kantinlerin ve fast-foodların çocuk zabıtalarla denetlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:35  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Her yıl Mart Ayı’nın son haftası kutlanan Kütüphaneler Haftası’nda ihtiyacı olan okullara kitap desteği sağlanması amacıyla aldığımız kararımızda belirttiğimiz kitap toplama, biriktirme çalışmalarına yoğun bir şekilde devam edilmesi ve hız verilmesi” teklif Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:36  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Laboratuarı olmayan okullara laboratuar kurulması ve mevcut laboratuarların eksiklerinin giderilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:37  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Ankara’da yapılan bilim şenliklerinde Çocuk Meclisi’nin gözlemci olarak yer alması, gelecek senelerde, gerek Çocuk Meclisi Üyelerinin gerekse kendi okullarımızın da katılımının sağlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:38  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediyemiz öncülüğünde başta çocuklar olmak üzere, güvenliğimiz için tüm okullarımızın depreme dayanıklılık testlerinin yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:39  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuklarda, gençlerde alkol, sigara gibi zararlı maddelerin kullanımının engellenmesi amacıyla, bilgilendirici eğitimlerin verilmesi ve gezici sağlık ekipleri ile bu bilgilerin düzenli biçimde her eve, her aileye ulaştırılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 40  16. dönem Çocuk Meclisi olarak, “Üst geçitlerin engellilere göre düzenlenmesi, yeni yapılanların da yürüyen merdivenli kolay çıkılabilir biçimde yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:41  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Yeşil alanların çoğaltılması amacıyla, okul bahçelerinin ağaçlarla çiçeklerle yemyeşil hale getirilmesi, beton bahçeler  değil, yeşil bahçeler kazandırılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:42  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Dünya Tiyatrolar Günü’nde, Tiyatro gösterilerinin salonlardan dışarı çıkarak, okullara ve sokaklara ulaşması için çalışmalar yapılması ve sokak tiyatrolarının çoğaltılması teklifi” Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

43-52 SAYILI KARARLAR 19.02.2011 TARIHINDE

Karar No:43   16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Çocuk Meclisi Üyelerinin ulaşımlarının ücretsiz sağlanması ve ulaşım kartı çıkarılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:44   16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, aldığımız ekmeklerle birlikte her eve güzel bir söz ulaşması ve eğitici ekmekler uygulanmasının başlatılması   teklifi Meclis’e sunuldu.Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:45  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, Ücretsiz İlaçhanelerin oluşturulması ve ihtiyacı olanlara ilaçların buradan ücretsiz olarak dağıtılması teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:46  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, tarihi ve turistik yerlerin de yer aldığı, Ankara Şehir maketlerinin ve haritalarının hazırlanması ve tüm okullara dağıtılması  teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:47  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Çocuk Meclisi üyeleri ve bayram için yabancı ülkelerden gelen konuk çocuklarla birlikte, 23 Nisan Çocuk Meclisi Ormanı kurulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:48  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Belediyemizin Mehter, Kukla, Hacivat-Karagöz ve tiyatro ekiplerinin, okullarda da gösteriler düzenlemesi ve daha çok çocuğa ulaşması “ , teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:49   16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, İlkyardım konusunda, Kızılay’dan destek alınması ve hem meclis üyelerimize hem de Çocuk Kulüplerimize seminer düzenlenmesi , teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:50  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Sağlık Haftası’nda çocuklara yönelik sağlık eğitim semineri verilmesi” , teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No:51  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Kanser Haftası’nda, bu hastalıkla ilgili bilgilendirici afişler hazırlanması ve daha fazla bilgi edinmesi amacıyla, dikkat çekici tabelaların herkesin göreceği yerlere koyulması” ,teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 52  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Kantinlerde ve okul çevrelerinde satılan yiyeceklerin sağlıklı olması, abur cubur ve bardakta mısır satılmaması”, teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

53-61 NO’LU KARARLAR 27.03.2011TARIHINDE

Karar No: 53  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Anneler Günü’nde, sorunlarının daha iyi anlaşılması ve daha iyi hatırlanmaları amacıyla, engelli meclis üyelerinin anneleriyle buluşulması ve röportaj yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 54 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “9 Mayıs Avrupa Günü’nde, Çocuk Meclis’imizi Avrupa’daki çocuklara da tanıtmak amacıyla, bir Avrupa şehrindeki arkadaşlarımızla karşılıklı ziyaret programı düzenlenmesi”, teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 55  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “trafik güvenliğinin yaygın hale getirilmesi ve yeni üst geçitlerin yapılması”    teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 56  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, Çocuk Meclisi’nin faaliyetlerinin ve kararlarının hızlandırılarak hayata geçirilmesi amacıyla her dönem sonunda Belediye Başkanı’na bir sunum yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 57  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “ÇOCUKÇA Dergisi’nin İki ayda bir değil, ayda bir çıkarılması ve tüm okullara dağıtılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 58  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “çocuk hakları çalışmaları konusunda bilgilenmek ve Çocuk Meclis’imizi de tanıtmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Çocuk Hakları İzleme Komitesi’ne bir ziyaret düzenlenmesi”  teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 59  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “fiziksel engelli vatandaşlarımızın devamlı kalabilecekleri ve tek başlarına olsalar da tüm bakımlarının yapılabileceği tesislerin açılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 60  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “genetiği değiştirilmiş organizma yani GDO’lu ürünler hakkında eğitici seminerler verilmesi ve daha fazla bilgi edinilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 61  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla ANKARA’ya da tüm şehitlerimiz anısına bir Şehitler Anıtı” yapılması teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

61-67 NO’LU KARARLAR 24.04.2011TARIHINDE

Karar No: 62  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Belediyemiz öncülüğünde Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ile engelli çocukların eğitim göreceği okulların sayılarının arttırılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 63  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, ”Çocuk Parklarının temizliklerinin daha fazla yapılması, sağlıklı parklarda oyun oynamamız konusuna öncelik verilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 64  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Belediyemiz öncülüğünde Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde okullarımızda ağız ve diş sağlığı taraması yapılması“teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğu ile reddedildi.

Karar No: 65 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, ”Tüm okulların çevrelerinin güzelleştirilmesi, düzenli olarak çevre düzenlerinin yapılması amacıyla çalışmalara hız verilmesi“teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 66  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, ”Belediyemizin, Babalar Günü’nde babalara armağan olarak bir Babalar Lokali açılması“ teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Karar No: 67  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, ”Her sene Haziran Ayı’nın 2. Haftasında, Çevre Koruma Haftası’nda, çocuk zabıta ve polis uygulamaları gibi, park denetim ekipleri halinde çalışma yapılması“ teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

 68-77NO’LU KARARLAR 22.05.2011TARIHINDE

Karar No: 68             16. Dönem Çocuk Meclisi olarak, ”Okullar arası değişim programları hazırlanarak farklı okullarda düzenlenecek eğitim, kültür-sanat ve benzeri öğrenme-geliştirme projelerinde, diğer okullardan katılımcı sağlanması”  teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi

 Karar No:69 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak ”Aile Eğitim Merkezlerinin sayılarının çoğaltılması”  teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi

 Karar No: 70  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediyemizce, Çocuk Meclisi Üyeleri için, genel kurullarda ve törenlerde giymek üzere özel kıyafet hazırlanması ”  teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğu ile kabul edildi

 Karar No: 71   16. Dönem Çocuk Meclisi olarak  “Okullarda, daha zevkle öğrenmemiz amacıyla eğitici, öğretici gezilere çok daha fazla yer verilmesi”  teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi

 Karar No: 72 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak        ”Bir Çocuk Meclisi Televizyon Kanalı ya da Radyosu kurulması“teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi

 Karar No: 73   16. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Mavi kapak toplayarak, tekerlekli sandalye alınmasına destek olunması”, teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi

 Karar No: 74  16. Dönem Çocuk Meclisi olarak ”Çocuk Meclisi Üyeliği için üst yaş sınırının 13 yerine 14 olması“teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi

 Karar No: 75 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediyemiz öncülüğünde, Huzur Evlerinin çoğaltılması”  teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi

 Karar No:76 16. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Meclis toplantılarında çocukların su ve bazı yiyecek ihtiyaçlarının karşılanması”   teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğu ile kabul edildi