ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
18. DÖNEM ÇOCUK MECLİSİ KARARLARI
 

15.12.2012 2. GENEL KURUL KARARI

1. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuklarla ilgili alınacak kararlar hakkında bilgilenmek, alınacak kararlarda katılım hakkımızı kullanabilmek amacıyla, Çocuk Meclisinden temsilcilerin, Büyükşehir Belediyesi Çocuk Komisyonu toplantılarına katılımlarının sağlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

06.01. 2013 GENEL KURUL KARARLARI 

2. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Başıboş (sahipsiz) köpeklerin toplanarak, Barınaklar oluşturulması ve bu hayvanların bu barınaklarda korunmaları” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

3. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulu’na destek olmak amacıyla, bir ziyaret düzenlenmesi ve buradaki çocukların ihtiyaçlarının öğrenilmesi ” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

4. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “okullarda, çocuk kulüplerimizde ve her semtte kurulacak mobil araçlarla göz sağlığı kontrollerinin yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

5. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocukça Dergisinin Braille alfabesiyle basılmasına devam edilmesi, ilgili merkezlere ulaştırılması ve bizlerin de bu konunun takipçisi olmamız “ teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

6. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “çocuklar için kantinlerde ve diğer pek çok yerde satılmakta olan tüm ürünlerin ambalajlarının, görme engellilerin okumasını kolaylaştırmak amacıyla, Braille alfabesiyle de basılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

7. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “sokakta çalışan çocuklara eğitim ve günlük harcamaları için her ay bir maddi gelir sağlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

8. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “okullarda sosyal aktivitelerin çoğaltılması; çocuklara okullarda çok daha fazla imkan sağlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

9. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Milli Eğitim Vakfı’nın, eğitime katkılarını daha iyi anlamak amacıyla, buradaki yetkililerden bilgi edinmek ve vakfa bir ziyaret düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

10. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Lunaparkın yeni yılda çocuklara ücretsiz olması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

11. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “temiz enerji ve enerji tasarrufunu sağlayan ulaşım araçları hakkında bilgi edinmek amacıyla Belediyemizin EGO Genel Müdürlüğü’nden bilgi edinmek” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

12. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Milli Eğitim Bakanı Sn. Ömer DİNÇER’i ziyaret ederek, eğitim konusunda merak ettiğimiz konuları öğrenmek ve çocukları da bilgilendirmek” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

13. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “kitaplarımızı, kullanamadığımız eşyalarımızı, yetimhanelerdeki çocuklarla paylaşmamız “teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

14. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Ocak Ayı’nın 2. Haftası olan Enerji Tasarrufu haftasında, doğru bilgilenmek, bilgilerimizi diğer çocuklarla paylaşabilmek amacıyla, bu konuda çalışan kurumlara ziyaretler düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

15. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Engelli çocuklara karşı daha fazla sorumluluk ve ilgi duyulmasının sağlanması amacıyla organizasyonların çok daha yaygın hale getirilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

16. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Okulların bulunduğu sokakların giriş çıkışlarında trafiğin daha düzenli olması amacıyla mantar bariyerler konulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

17. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Milli Eğitim Vakfı Kuruluş Haftası dolayısıyla, elde edilecek geliri eğitim için kullanılacak yeni bir proje üzerinde çalışılması, önerilerin toplanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

18. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Okul kantinlerinin daha düzenli ve sıklıkla kontrol edilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.


19. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Cüzzam hastalığı hakkında bilgi edinilmesi, koruyucu önlemler alınması, 25-31 Ocak tarihleri arasındaki Cüzzam Haftasında bilgilendirici etkinlikler düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

20. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “reklamlardan çocukların daha fazla etkilendikleri düşünülerek, reklam içeriklerinin daha duyarlı biçimde hazırlanmasına dikkati çekilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

21. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “okullarda Ankara’nın tarihi ve turistik yerlerine geziler düzenlenmesi, okul kulüp çalışmaları kapsamında daha fazla müze ziyaretinin yer alması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

22. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “okullardaki spor salonlarının daha kullanışlı hale getirilmesine destek sağlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

23. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “okullarda çocuklara verem hastalığı ve korunma yöntemleri konusunda seminerler düzenlenmesi, bu konuda bir uzman tarafından bilgilendirilmemiz” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

24. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “çocuk meclisinin daha fazla tanıtılması ve bizim de bu kapsamda görev almamız” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla ile kabul edildi.

25. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “okullara, tuval, boya gibi resim malzemesi desteği sağlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

26. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “her yıl veremle savaş haftasında, sokakta çalışan çocukların düzenli sağlık kontrollerinin yapılması ve vereme karşı korunmaları” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

27. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuk Meclisi olarak, çocuk gelinler konusuna dikkati çekmek amacıyla çalışmalar yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

28. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “yaşadığımız yerlerde, geri dönüşüm kutularının artırılması, geri dönüşüm bilincinin yaygınlaştırılması ” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

29. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “okullarda çocukların hazırlayacağı aylık okul dergileri çıkarılması amacıyla okullara bu konuda destek verilmesi ” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

30. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “eski bir Türk Oyunu olan MANGALA’nın, Çocuk Meclisi’ne de kazandırılması ve bu zeka oyununun daha fazla tanıtılması, çocukların bu oyundan daha fazla yararlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

31. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “bir Çocuk Meclisi Albümü yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

32. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “çocuk polis çalışmasının bu dönemde de devam ettirilmesi ve bu konuda bilgilendirici seminer düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

33. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocukça ve Çocukların Ankarası Dergilerine, çocukların sorunlarını dile getiren konularla ilgili yazılarla daha fazla katkı sağlamamız” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

34. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “10 Ocak Gazeteciler Günü’nde, gazetecileri ve gazeteleri ziyaret ederek, bugünün anlamını ve gazetecilik mesleğini yakından tanımak” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

35. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “ huzurevleri, yetimhaneler, bakım evleri gibi yerlerdeki çocukları ve diğer insanları mutlu edecek, sosyal sorumluluk bilincini geliştirecek ziyaretler düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

36. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “gezici kütüphanelerin yaygınlaştırılması, daha fazla okula ve çocuğa ulaşmasının sağlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

37. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “sigara izmaritlerinin çevreye zarar vermemesi için ayaklı metal sigara çöplerinin her yere konulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

38. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “havaların ısınmasıyla sinek ve sivrisinekle mücadelenin artırılması, erkenden önlem alınması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

39. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “sigaranın zararları konusunda bilinçlendirici seminerler yapılması ve hazırlanan afişlerle bu konuya daha fazla dikkat çekilmesi “ teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

40. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “barış ve kardeşlik konulu resim yarışması düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

41. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “okullararası dostluk ve arkadaşlık bağlarının güçlendirilmesi amacıyla çalışmalar yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.


42. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “görme engelli çocuklara yönelik sesli kitaplar bastırılmasına Belediyemizin destek vermesi, bu kitapların görme engelli okullara ve merkezlere dağıtılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

43. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “çevre kirliliği konusunda bilinçlenmemiz” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

44. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak ”yeni yapılacak konut projelerinde yeşil alanlar, spor sahaları ve oyun alanlarının arttırılması, yeni yapılacak her siteye çocuklar için yüzme havuzu yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

45. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak ”Büyükşehir Belediyemizin çocuk parklarına, çocuklar için, çocuklara uygun spor aletleri konulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

46. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediyemizce ücretsiz İzci Kampı oluşturulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

47. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak ”Görme Engelliler İçin Tüm Trafik Işıklarının Sesli Trafik Işığı Haline Dönüştürülmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla ile kabul edildi.

48. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediyemizin de desteği ile okullara bilgisayar sınıfı oluşturulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

49. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak ”Lösemi Hastası olan çocuklara moral desteği amacıyla ziyaretler düzenlenmesi; ilik nakli için kan bağışı konusunda bilinçlendirici afişler, billboardlar yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

50. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak ”Maddi durumu iyi olmayan mahalle okullarının tespit edilerek, spor malzemesi ihtiyaçlarının temini” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

51. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Geçen dönemde başlatılan ve engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye için mavi kapak toplama kampanyasına devam edilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

52. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Kimsesiz, sokak çocukları adına bir gün tertip edilmesi ve katkı sağlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

53. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “otobüslerde biyogaz enerjisi kullanılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

54. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Başkentimizde kütüphanelerin arttırılması ve çocuklara yönelik daha fazla kütüphane yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

55. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak ”Dilimize girmiş olan yabancı sözcüklerden arınmış güzel bir Türkçe kullanmamız ve bu konuda duyarlı olunması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

56. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak ”serbest kıyafet giyilen okullarda okuyan, maddi imkânı olmayan çocuklara kıyafet yardımı yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

57. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak ”İlköğretim Okulları arasında Kardeş Okul uygulaması başlatılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

58. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuk Meclisimize kantin yapılması teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği ile kabul edildi.

59. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “su tasarrufu sağlayan fotoselli muslukların yaygın hale getirilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

03.02.2013 TARIHLI GENEL KURUL


60. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Çocuk Meclisi üyeleri arasında “Atatürk ve Barış” konulu kompozisyon yarışması düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

61. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “Parkour Spor Kulübü ve bu sporun yapılabileceği güvenli parkour parkları yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

62. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Kaldırımların, engelliler, çocuklar ve yaşlılar düşünülerek düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

63. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Bu yıl kaybettiğimiz Deprem DEDE de anılan değerli bilim insanı Ahmet IŞIKARA’yı anmak amacıyla dergilerimizde özel sayı çıkarılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

64. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak , “27 MART Dünya Tiyatrolar günü dolayısıyla bir gösteri hazırlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

65. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “ apartmanların ve tüm binaların yangın çıkış ve merdivenlerinin denetlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

66. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuk Meclisi için bir tanıtım filmi hazırlamamız” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

67. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediye Başkanımızın da gündeme getirdiği, okullarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, ihtiyaçların belirlenerek kendisine rapor edilmesi“ teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

68. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çevre Koruma konusuna dikkati çekecek çalışmalar yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

69. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak , “ormanların daha iyi korunması için orman timleri kurulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

70. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak, “ Kitap İmza Günleri düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

71. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “çocukların bulunduğu alanlarda, sivri demir parmaklıklar yerine, çocuklar için tehlike yaratmayacak güvenlik önlemleri alınması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

72. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “çocukların çok olduğu yerlerde trafik lambalarının ve işaretlerinin yenilenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

73. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak , “Sivil Savunma Günü’ne önem verilmesi ve her 28 Şubat günü, sivil savunmayla ilgili etkinlikler düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

74. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Okullar arasında şiir yarışması düzenlenmesi amacıyla, Çocuk Meclisi olarak öncü rol oynamamız” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

75. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Tiyatroların öneminin anlaşılması ve çocuklara tiyatronun sevdirilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

76. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Okullardan başlayarak, su bilincinin arttırılması için bilinçlendirici çalışmalar yapılması,” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

77. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “İstiklal Marşını en güzel okuma yarışması düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

78. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “İhtiyacı olan okullara spor salonları ve kütüphaneler yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

79. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “TUBİTAK Yayınlarının Çocuk Meclisi Kütüphanesine kazandırılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

80. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “TUBİTAK çalışmalarını yakından tanımak amacıyla bir ziyaret gerçekleştirmemiz; gezici bilim araçları ve diğer çalışmalar hakkında bilgi edinilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

81. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “ Başta Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI olmak üzere, yeni görevlendirilen bakanlarımıza Çocuk Meclisi’nin başarı dileklerini sunarak ziyarette bulunulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.

03.03.2013 TARIHLI GENEL KURUL

82. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuk Meclisi Ağaçlandırma Alanı’na da fidan dikilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
83. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocukların kendilerini korumayı öğrenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
84. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Çocuk Meclisi’nce bu günün anısına kadınlara çiçekler dağıtmak” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğu ile kabul edildi.
85. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuk Meclisi Tüzüğü’nün tüm maddelerinin bizlerce anlaşılması ve öğrenilmesine yönelik çalışma yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğu ile kabul edildi.
86. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuk Meclisi Başkanlığına 3 yıllık sınır getirilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğu ile kabul edildi.
87. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Çocuk Meclisi’nde bir kutlama düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
88. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Zabıta olalım, denetimlere katılalım, bilinçli tüketiciler olalım ” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğu ile kabul edildi.
89. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediyemizin düzenlediği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine, festivallerine Çocuk Meclisi’nden katılım sağlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
90. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “7-13 Nisan Sağlık haftasında, çocuk doktorlar olalım, hastalıkları tanıyalım herkese anlatalım” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
91. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Her mahalleye çocuk parkı yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
92. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “ Kanserle Savaş konusunda çocuklara ve büyüklere yönelik bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık verilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.
93. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Komisyonlararası spor turnuvaları düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliği kabul edildi.
94. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “6 Mayıs Hıdırellez Günü’nde, Çocuklara yönelik “BİR DİLEK TUT” Şenliği düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğu ile kabul edildi.
95. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Kanser hakkında bilgi edinmek, kanser hastalarına destek olmak amacıyla yeni çalışmalar yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
96. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Anneler Günü’nde Meclisimizde, bu güne özel bir kutlama planlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
97. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü’nde, şehit annelerini ziyaret ederek, bir röportaj gerçekleştirilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
98. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediyemizce verilen kurslara Mental Aritmetik eğitiminin de eklenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
99. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün yıldönümlerinde, Mehmet Akif Ersoy‘u Anma Etkinlikleri düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
100. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “SERÇEV ( SP’li Çocuklar Derneği)’in Engelsiz Parkı gibi parkların çoğaltılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
101. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nde, uzmanlar tarafından çocuklara yönelik bilgilendirmelerin tüm okullara yayılması için çalışmalar yapılması “teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
102. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “23 Nisan’ı da içine alan Dünya Kitap Haftası dolayısıyla, okuduğumuz kitapları Meclisimizde toplayarak ihtiyacı olan okullara ulaştırmamız” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
103. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Dünya Kadınlar Günü’nde kadın idarecileri ziyaret ederek bilgi edinmek ve kurulacak bir standda kadınlar gününe dikkati çekecek çalışmalar yapmak” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğu ile kabul edildi.
104. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Suyun önemini vurgulayan bir sunum hazırlamamız ” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
105. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Dolmuş ve otobüs şoförlerinin denetlenmesi, gerekli uyarıların yapılması “teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
106. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Üst geçitleri kullanmak için yapılan asansörlerin tamir edilmesi.” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğu ile kabul edildi.
107. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Zeytin çekirdeklerinin evlerde biriktirilmesi ve toplanması konusuna dikkati çekecek çalışmalar yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
108. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Anne adaylarına bilinçlendirici seminerler verilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
109. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Otobüs duraklarında görme engelliler için, Braille harfleriyle yazılan bilgilendirici yazıların zarar verilmeyecek malzemelerden yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
110. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuklara sivil savunma eğitimleri verilmesi ” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
111. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Turizm haftası ile ilgili tatil ödüllü resim yarışması düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
112. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Şehrimizde, uygun yerlerde bisiklet yollarının oluşturulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
113. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Ülkemizdeki doğal kaynak sularının sağlıklı olarak işlenmesi için yatırımlar yapılması ve şişelenen suları dünyaya pazarlamak” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
114. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Okullardaki ve parklardaki basketbol potalarının boylarının ayarlanabilir olması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğu ile kabul edildi.
115. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Okullardaki futbol sahalarının çimlendirilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
116. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Milli Eğitim Bakanlığı’nca tüm okullara toplu taşım kartı dağıtılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
117. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Ankara’da bulunan misafir çocukların Meclisimize davet edilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
118. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Orman Haftası dolayısıyla, ormanların, ağaçların önemini vurgulayan resim, şiir veya kompozisyon yarışması düzenlenmesi.” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
119. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Spor müsabakalarında küfürlü ve argo kelimeler konuşulmaması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğuyla kabul edildi.
120. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocukların ve gençlerin Terör Örgütlerinin zararları konusunda bilinçlendirilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğuyla kabul edildi.
121. Selin HEPBİLDİ; Spor Komisyonu “Oyuncağımı arkadaşımla paylaşıyorum çalışmasının başlatılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğuyla kabul edildi.
122. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Okul önlerinde güvenlik tedbirlerinin arttırılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
123. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Hikaye yarışması düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğuyla kabul edildi.
124. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Her araçta bulunması zorunlu alkol metre üretilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğuyla kabul edildi.
125. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Görme engelli vatandaşlarımız için, sensörlü ayakkabı gibi yeni buluşlara destek verilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğuyla kabul edildi.
126. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediyemizce okulların önlerinde uygun bulunan yerlere üst geçitler yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
127. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Okul kıyafet yönetmeliğinin çocuklar tarafından belirlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğuyla kabul edildi.

30.03.2013 TARIHLI GENEL KURUL

128. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Ankara’da bulunan rehabilitasyon merkezlerini ziyaret etmek” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
129. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Ankara’daki müzeleri takip edebilmemiz için bir müzeleri tanıtım sunumu hazırlamamız ” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
130. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Sokaklarda çalışmak zorunda bırakılan çocukların unutulmaması, hatırlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
131. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “15 Mayıs Uluslararası Aile Günü’nde bu günün anlamına uygun etkinlikler düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
132. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “25 MAYIS Kayıp Çocuklar Günü’nde, Ankara’daki kayıp çocukların ailelerine dönük bir destek kampanyası düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
133. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Alt ve Üst Geçitlerin Çoğaltılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
134. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “12 Mayıs Hemşireler Günü’nde, bu mesleği daha yakından tanımak, anlamak amacıyla Çocuk hemşirelerine bir ziyaret düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
135. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla, ilaç kullanımında ve saklanmasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında eğitici çalışmalar yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
136. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Pazar Yerlerinin sık sık denetlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
137. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Dünya Eczacılık Günü’nde bir eczacı ile röportaj yapmamız ve dergilerimizde yayınlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
138. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Kamu Kurum ve Kuruluşlarının kuruluş yıldönümlerinde bu kurumlara ziyaretler düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
139. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuklara ve yetişkinlere yönelik İlkyardım seminerleri, eğitimleri verilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.
140. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Anneler Günü’nde, çocuklarını zor şartlarda büyüten annelere destek sağlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
141. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Belediyemizin Mamak Çöplüğünü dönüştürme projesine, çevre dostu tesisine inceleme ziyareti yapılması teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
142. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Engelliler Haftası sebebiyle engelli arkadaşlarımız için organizasyonlar düzenlenmesi “teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
143. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Bütün okullarda Özel Güvenlik Görevlisinin bulunması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
144. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Poşet kullanımını azaltılıp, naylon yerine bez çantalar ya da kese kâğıtları kullanılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
145. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediyelerce kaldırımların genişletilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oyçokluğuyla reddedildi.
146. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediyelerce, her apartman ya da sitelerde, geri dönüşüm ve çöp bidonları için yerler ayrılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.
147. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Son yıllarda çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet olaylarının artması sebebiyle, çok daha fazla çalışma yapılması,” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
148. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Kütüphanelerde, Milli Kütüphane’de çocuklar için de ayrı bir kütüphane alanı oluşturulması; çocuk kütüphanelerinin çoğaltılması “ teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
149. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuk parklarının çakıl taşı yerine kumla kaplı olması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
150. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Bilgi ve İnceleme ziyaretleri kapsamında, Türkiye İstatistik Kurumu‘nun ziyaret edilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.

28 NİSAN GENEL KURUL KARARLARI 

151. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Süs havuzlarında tasarruflu olunması, iyi su yerine, tuzlu su kullanılması “teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
152. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Belediyemizin Hayvan Barınağı’na bir inceleme bilgilenme ziyareti düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
153. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Okullarda haftalık tatil günlerinin ÜÇ Gün olması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
154. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “10-16 Mayıs Engelliler Haftasında, DOWN CAFE ziyaretinde bulunmamız” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
155. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Ordu Çocuk Meclisi gibi diğer Çocuk Meclislerini ziyaret etmemiz ve bilgi almamız” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
156. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “24 Temmuz Sansürün Kaldırılması günü dolayısıyla bir basın yayın kuruluşunun ziyaret edilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
157. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Türk Büyüklerini Tanımaya yönelik çalışmalar yapmamız” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
158. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çevre temizliğine yönelik çocuklar arası bir yarışma düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
159. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “İşitme Engellilere yönelik işaret dilini öğrenmemiz ” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
160. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Tüm okullarda ve sokakta çalışan çocukları da kapsayacak şekilde, uyuşturucuya karşı korunma tedbirleri hakkında bilgilendirici seminerler düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
161. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuklar için yaz kamplarının çoğaltılması, engelli çocukların da kaynaştırma kapsamında bu kamplara katılmalarının sağlanması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
162. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, çocuk çevreciler olarak, çocuk parklarından çöplerin toplanmasına örnek olmamız” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
163. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Her yıl, Çocuk Meclisi olarak bir grup çocuğun sorunlarının dinlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
164. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “EGO Otobüslerindeki tabelaların daha rahat okunabilir hale getirilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
165. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “içilmeyen ve bitirilmeden atılan ilaçlar konusunda bilinçlendirici çalışmalar yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
166. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “çocuklar engelli kardeşleriyle elele projesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
167. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Başkentimize Tramvay yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.
168. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Babalar Günü’nde babalara yönelik program yapılması ve her dönem devam ettirilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.

26 MAYIS 2013/ 8. GENEL KURUL KARARLARI

169. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “gazilerimizi unutmamak amacıyla, gazilerimizle bir söyleşi günü düzenlenmesi; teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
170. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “okuma oranının düşük olduğu ülkemizde, çocukları okumaya teşvik etmek amacıyla okuma yarışmaları düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
171. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “özellikle çocuk parklarında sigara içilmemesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
172. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Büyükşehir Belediyesi’nin Yaz aylarındaki festivallerinde kurulacak Çocuk Meclisi tanıtım standlarında görev alacak isimlerin belirlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
173. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Yangından korunmak ve alınacak önlemler konusunda İtfaiyemizin, bilgilenme amacıyla ziyareti gerçekleştirilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
174. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Gazetelerin yayına nasıl hazırlandığını ve nasıl basıldığını öğrenmek amacıyla bir gazetenin ya da derginin baskı merkezinde inceleme yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
175. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Kızılay’ın kuruluş günü olan 11 Haziran’da Türk Kızılayı’nı ziyaret etmek” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
176. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Okullarda, ailelere ve çocuklar yönelik psikolojik destek seminerleri düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
177. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Çocuk Meclisi ile Okullarımız arasındaki bağı kuvvetlendirmek amacıyla, öğretmenlerimizi ve müdürlerimizi meclise davet etmek” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
178. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “yeni icatları ya da deneyleri olan arkadaşlarımızın çalışmalarını daha yakından tanımak ve bilgi edinmek için çalışmalar yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
179. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevreyle ilgili kurumların ziyaret edilmesi, bilgi alınması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
180. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “ İlköğretim okulları arasında kısa film yarışmaları düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
181. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Okul kantinlerindeki ürünlerin öğrencilere daha uygun fiyatlarla satılması için girişimde bulunulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
182. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Cadde ve Sokaklara daha fazla çöp ve geri dönüşüm kutuları konulması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.
183. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Dönem Sonu Fen Sergilemesi yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
184. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “26 Eylül Dil Bayramı’nda, eğitici ve bilgilendirici seminerler düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
185. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “çevre temizliği konusuna dikkati çekmek amacıyla dışarıda çevre denetimleri yapılması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
186. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “sağlıklı yaşam için sağlık gönüllüleri olalım sloganıyla meclis çalışmalarına ağırlık verilmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
187. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “25 Eylül’de başlayan Yangından Korunma Haftası’nda yangın tatbikatları yapılması; uygulamalı seminerler düzenlenmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
188. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “İlimizde, toplu taşıma araçlarında Akbil kullanımına geçilmesi ” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
189. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullarda sınıfların, uygulamalı atölyelere dönüştürülmesi” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.
190. 18. Dönem Çocuk Meclisi olarak “İşitme engellilerin haber alma özgürlüğünün sağlanması için televizyon kanallarında, haberlerin görsel ve işitsel sunumu kadar, alt yazı olarak da geçirilmesi; işitme diliyle haberleri sunan kişilerin de bulundurulmasının zorunlu kılınması” teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi.